Śniadanie Wielkanocne na WTZ 2018

       W dniu 22 marca 2018 roku wspólnie uczciliśmy zbliżające się Święta Wielkanocne. Śniadanie Wielkanocne to doskonały czas na to, aby wspólnie spędzić go razem.

    Śniadanie Wielkanocne rozpoczął Pan Kierownik Łukasz Ciesielski, który powitał zaproszonych gości, wszystkich uczestników i pracowników WTZ. Następnie złożyliśmy życzenia imieninowe Księdzu Dziekanowi Ryszardowi Kruszewskiemu. Ksiądz Dziekan złożył życzenia wielkanocne i pobłogosławił pokarmy. Głos również zabrał przybyły na uroczystość Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski. 

     Poświęcone pokarmy  są symbolem w Kościele Katolickim już od dawna.  Spożywanie posiłku jest czynnością świętą, dlatego modlimy się zawsze przed i po posiłku. Zwłaszcza pokarmy wielkanocne to szczególny dar. Symbol Zmartwychwstania Pańskiego. Wszyscy z radością zasiedliśmy do wspólnego stołu, aby celebrować to piękne Święto. Nie bez przyczyny kapłan wypowiada znamienne słowa: „Chlebie żywy który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo … oraz Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia”.

     Święta to czas radości, szczęścia i uśmiechu przeżywanego razem. W naszych sercach gości szczęście. Jesteśmy rozpromieni radością ze Zmartwychwstania Pańskiego i tego, że możemy być razem w tym jakże codziennym zabieganym świecie. Dzisiejsze śniadanie wielkanocne także obfitowało w pyszne potrawy. Wielkanoc to moment wytchnienia i nowego życia, aby móc z radością iść naprzód. 

     Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie spędzić ten wyjątkowy czas. Idąc za słowami : ”Życie, (…) bardzo przypomina piosenkę. Na początku jest tajemnica, na końcu - potwierdzenie, ale to w środku kryją się wszystkie emocje, dla których cała sprawa staje się warta zachodu” warto jest spędzić czas w gronie  bliskich nam osób.

     Święty Jan Paweł II powiedział: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.” Niech te Święta wielkanocne będą okazja do szczerych, miłych i ciepłych spotkań w gronie rodziny tak jak my spędziliśmy dzisiejszy dzień wśród bliskich naszemu sercu nam osób.

Kiermasz w Rzymskokatolickiej Parafii p.w. św. Marcina w Gostyninie 18.03.2018

     W dniu 18 marca zaprezentowaliśmy swoje prace w Rzymskokatolickiej Parafii p.w. św. Marcina. Cieszy fakt, że nasze prace są tak chętnie kupowane. Nie zabrakło typowo wielkanocnych przedmiotów jak: koszyczki, kurczaczki, stroiki wielkanocne, ale były także zegary, torby itp. Produkty są unikalne i nie ma dwóch identycznych. Nie są wykonywane maszynowo, lecz każdy z sercem, co powoduje, że jest wyjątkowy. Wykonywanie tego typu przedmiotów daje siłę i energię do dalszego rozwoju.

     Dziękujemy za możliwość organizacji kiermaszu i mamy nadzieję, że nasze produkty przyniosą świąteczny i wiosenny nastrój.

Kiermasz w Ministerstwie Energii w Warszawie 16.03.2018

     Jak co roku zbliżające się Święta to czas, aby móc zaprezentować nasze rękodzieło. W dniu 16 marca 2018 roku udaliśmy się na zaproszenie Ministerstwa Energii do Warszawy. Kiermasz był okazją, aby pokazać nasze ręcznie robione koszyczki, kurczaczki, stroiki, zegary itp. Wszystko wykonane jest ręcznie i z pasją. Najmniejsze szczegóły są starannie dopracowane. Zające z materiału, kartki wielkanocne to dobre pomysły na prezent, a także świąteczny element wystroju każdego wnętrza.

     Kiermasz cieszył się zainteresowaniem, za co jesteśmy wdzięczni. Dziękujemy za zaproszenie i pamięć.

Zbyszko Piwoński „Rzeźba” wystawa w MCK

     Rzeźba to jedna z fascynujących i najstarszych form sztuki. Ona w sposób bez iluzyjny pokazuje co autor chciał przedstawić. Rzeźba ma swój kształt i to przemawia do widowni. W dniu 9 marca 2018 roku wybraliśmy się do Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie, aby obejrzeć wystawę Zbyszka Piwońskiego. W pracach autora przejawia się wrażliwość na otaczający świat i subtelność. Rzeźba jest jego pasją i to widać w pracach artysty. Jak mówi jego prace powstają nie na zamówienie, lecz pod wpływem natchnienia. I to jest najpiękniejsze w sztuce. Nic nie jest sztuczne czy przerysowane. Sztuka potrafi oczarować i tak rzeźby na dzisiejszej wystawie zbliżyły nas do świata plastyki. Jego artystyczna dusza pokazuje i wychwyca to co najcenniejsze.

     Cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć dzisiejszą wystawę.

 

 

8 marca 2018 na WTZ

    Ten wyjątkowy dzień spędziliśmy w sposób szczególny na WTZ. Piękne kwiaty wprawiły nas w zachwyt i dobry nastrój. Po czym udaliśmy się na zajęcia taneczne. Dzień był okazją do zostawienia swoich obowiązków choć na chwilę. Roztańczeni, zadowoleni i pełni energii spędziliśmy dzień. Niespodzianką było wyjście do kawiarni. Dzisiejszy dzień był pełen uśmiechu i entuzjazmu. Ta dawka kwiatów, tańca, ruchu i radości sprawiła, że cały dzień był pełen optymizmu i radości. 

Edukacja konsumencka na WTZ

     Obecnie jest zatrzęsienie mnóstwa produktów żywnościowych w sklepach. Można dostać odpowiednik danej rzeczy. Teraz rodzi się pytanie, na ile on jest tak samo dobry, jego skład i wartości odżywcze, jak nasz właściwy produkt? O tym i innych ciekawych kwestiach mogliśmy posłuchać na spotkaniu zorganizowanym w  dniu 21.02.2018 roku  z panią Joanną Zając z Powiatowej Stacji Epidemiologiczno – Sanitarnej w Gostyninie.

     Dowiedzieliśmy się, na co zwracać uwagę kupując produkt, co jest najważniejsze na opakowaniu. Często pisane małymi literkami. Ważne są składniki. Czy jest to produkt pełnowartościowy, czy może jesteśmy trochę oszukiwani.

     Nieraz mamy do czynienia z  absurdami spożywczymi. Często należy patrzeć na zawartość soli, cukrów i występujących słodzików. Nieraz jest napis produkt podobny, ale nie ten który chcemy. To też jest ważne, aby zauważyć. Podobnie wygląda sytuacja ze składnikami zawierającymi substancję E. Jak najmniej E albo wcale to lepszy wybór.  Ktoś powie najlepsze są świeże warzywa i owoce, ale zdarza się, że musimy kupić inne produkty żywnościowe.

     Ogromna część naszego  społeczeństwa robi zakupy automatycznie. Nie patrząc na etykiety. Czytanie etykiet na produktach żywnościowych zabiera odrobine czasu, ale na pewno jest przydatne. Wtedy wybierzemy najlepsze produkty. Będziemy cieszyć się zdrowiem. Czas spędzony na czytanie etykiet zwróci się na zakupach. Będą przemyślane i na pewno trafne.

Dziś prócz wykładu, mieliśmy także warsztaty poprowadzone przez panią Joannę. Mogliśmy sami odczytać etykiety z produktów żywnościowych.

Dziękujemy, za tę lekcję na pewno będzie przydatna na naszych zakupach.

Historia Jonasza w WTZ

     W dniu 15 lutego 2018 gościliśmy na Warsztatach aktorów z przedstawieniem pt. „Jonasz”. Jonasz jest znaną postacią ze Starego Testamentu. Jest w nim Księga Jonasza, która opowiada o losach tego proroka. Historia życia Jonasza jest bardzo ciekawa. Bóg posłał Jonasza, aby niósł wiarę dla narodu izraelskiego. Miał udać się do Niniwy. Jednak prorok bał się tego miasta i wsiadł do statku płynącego w drugą stronę.  Jonasz wyznał dlaczego wsiadł na pokład i w wyniku tego wrzucili  go morza. Połknęła go wielka ryba, która po trzech dniach wyrzuciła na brzeg. Jonasz obudził się w Niniwie. Opowiedział wszystko co mu się zdarzyło i tak naród Niniwy nawrócił się. Pobyt Jonasza we wnętrzu ryby i jego uratowanie to symbol śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Tak, więc przedstawienie było idealnie wpasowane w obecny czas jaki obchodzimy w kalendarzu liturgicznym. W przystępny i humorystyczny sposób opowiedziana historia przybliżyła nam postać Jonasza. Imię Jonasz oznacza gołąb. Dzień patronalny obchodzi 21 września. Kiedy myślimy o Jonaszu na myśl przychodzi nasza droga do świętości. Czas Wielkiego Postu to moment na przemyślenia, podejmowanie wyzwań  zmianę naszego życia. Jonasz pokazuje, że nie można uciekać przed życiem, zaangażowaniem. Cieszymy się, że udało się nam zobaczyć historie Jonasza i móc poznać prawdę jaką pokazuje jego osoba.  

 

Bal karnawałowy w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Jana Pawła II w Gostyninie

     Dzięki zaproszeniu pani Dyrektor Joanny Łosko ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Jana Pawła w Gostyninie w dniu 13.02.2018 wzięliśmy udział w balu karnawałowym. Bal rozpoczęła pani Dyrektor swoim przemówieniem. Następnie wszyscy wyruszyli na parkiet. Muzyka była wyśmienita, w trakcie zorganizowano różne zabawy i gry, do tego smaczny poczęstunek. Na balu wybrano podczas jednej z konkurencji najładniejsze przebranie karnawałowe. Wśród wyłonionych zwycięzców znaleźli się także Wojciech Wielgórski – Indianin oraz Piotr Zasada – przebrany za szejka. Jak wiadomo karnawał kończy się wraz z Ostatkami i  my pożegnaliśmy go tanecznym krokiem. Taniec to nieskrępowana ekspresja ruchów. Dzięki niemu możemy wyrazić swoje uczucia np. radość. Jesteśmy bardzo zadowoleni z balu, był okazją do spotkania się i miło spędzenia karnawałowego szaleństwa. Warto zgodzić się ze słowami: „Taniec jest poezją której częścią jest świat.” Nasza codzienność, kiedy ją wypełnimy muzyką jest o wiele przyjemniejsza i łatwiej i lepiej żyć. Jeszcze raz dziękujemy za pamięć i zaproszenie. Miło i radośnie spędziliśmy czas. 

 

Integracja społeczna uczestników WTZ

     Rehabilitacja społeczna to ważny element terapii prowadzonej w naszej placówce. Mamy wtedy możliwość uczyć się i poznawać miejsca użyteczności publicznej np.: restauracje, cukiernie i tak jak w tym przypadku pizzerie. Z okazji Światowego Dnia Chorego wybraliśmy się do trzech naszych gostynińskich pizzerii. Była to możliwość oderwania się od codziennych obowiązków i miłego spędzenia czasu wspólnie razem.

 

Bal karnawałowy na WTZ 2018

     Karnawał to taki szczególny czas, w którym każda chwila wypełniona jest kolorami, tańcem i radością. Organizowane są bale  i zabawy. Wszystko po to, aby zapomnieć o smutkach. Karnawał liczony jest od Święta Trzech Króli aż do Ostatków, po których następuje Środa Popielcowa. W dniu 08 lutego 2018 świętowaliśmy karnawał. Wszyscy przebrani w kolorowe, oryginalne stroje rozpoczęliśmy zabawę. Muzyka rozbrzmiewała z każdej strony. Stroje nasze były niemal z każdego zakątka naszej wyobraźni: księżniczki, lekarz, strażnik miejski, czerwony kapturek, Indianka itp. Maski wykonane z różnych materiałów. Jak to karnawał dozwolone wszystkie kolory i tworzywa: aksamit, jedwab, bawełna, szale, chusty, czapki, sukienki, spodnie i przeróżne inne atrakcyjne, kolorowe stroje. Przemiłą atmosferę dopełniły różne zabawy i konkursy: konkurencja taneczna, polegała na wykonaniu jak najlepiej tańców podanych przez prowadzącego, konkurencja z jajkiem, zjedzeniem jak najszybciej pączka w najkrótszym czasie, zabawa z krzesełkami, rozstrzygnięto konkurs na najładniejszą kartkę walentynkową oraz maskę. Wszystkie te zabawy, muzyka i smaczny poczęstunek przyprawiają o kolorowy zawrót głowy. Karnawał to przecież nieskończona zabawa. I my na balu mogliśmy dać porwać się muzyce. Ten pamiętny czas, w którym dominował  uśmiech i zabawa był ważnym elementem już w dawnych czasach. Nasz bal także zapisał się na kartach historii WTZ. Mogliśmy w bardzo miłej atmosferze spędzić czas, do tego dodać muzykę, konkursy i poczęstunek musimy stwierdzić, że było to dobre pożegnanie czasu karnawału. Podczas balu wybrany został Król – Piotr Zasada i Królowa balu – Monika Kołodziejczyk.

    Słowa Victora Hugo świetnie oddają atmosferę naszej radości: ” Śmiech jest jak słońce spędza zimę z twarzy ludzkiej”.  To prawda, pomimo mrozu za oknami w sercu trwała radość. Karnawał pozwala, aby odetchnąć od codzienności, zapomnieć o problemach, aby zmienić nastrój  już w Środę Popielcową. Wówczas nieco ucichnie muzyka i tańce, choć w sercu pozostanie radość i pamięć o balu. 

 

MCK seans filmowy pt. „Narzeczony na niby”

     W dniu 6 lutego 2018 wybraliśmy się na film do kina pt. „Narzeczony na niby”. Mogliśmy zobaczyć perypetie głównej bohaterki i splot ciekawych okoliczności losu. Zdarzenia, które miały miejsce na filmie, w zabawny sposób pokazały perypetie bohaterów. Karina przeżywa rozterki związane z uczuciem do bliskiej osoby. Ta jednak jest frywolna i brak jej empatii, oddania. Nie można bawić się czyimś uczuciami. Stąd bohaterka  postanawia ukarać swojego chłopaka prosząc, aby przypadkowo spotkany  Szymon udawał go i stąd tytuł filmu. Dalsze wydarzenia pokazały, co niesie za sobą kłamstwo nawet, jakby się wydawało, w tak niewinnym kontekście.

Za to koniec filmu pokazał, że zwyciężyło prawdziwe, szczere uczucie. "Życie bez miłości nie ma sensu. Kto nie kochał, ten nigdy nie żył". Warto walczyć o prawdziwe uczucie, aby serce było szczęśliwe w pełni.

        Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy zobaczyć ten film i wraz z bohaterami przeżyć tę historię.