Warsztaty biblioteczne 16.10.2019

     W dniu 16 października odwiedziliśmy Filię Miejskiej Biblioteki Publicznej, w której odbyły się kolejne zajęcia biblioteczne. Tym razem tematem była piękna Grecja. Mieliśmy możliwość poznać najciekawsze zabytki architektury greckiej, podstawowe zwroty językowe, książki i różne ciekawostki związane z tym krajem. Poprzez zabawę i tańce Zorba poznawaliśmy kulturę i obyczaje Grecji, a na koniec posmakowaliśmy tamtejszych specjałów np. oliwek, chałwy i paluszków chlebowych.

     Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie i garść informacji na temat miejsca  narodzin Igrzysk Olimpijskich.

Grzybobranie w Stanisławowie Skrzańskim 2019

     W jesienny wtorkowy poranek uczestnicy i pracownicy WTZ wyjechali do Pani Ewy Polańskiej na grzybobranie w Stanisławowie Skrzańskim. Ciepło ubrani, wyposażeni w kosze, wiadra oraz dobre humory udaliśmy się do lasu w poszukiwaniu grzybów. Las okazał się dla nas przychylny, uzbieraliśmy dużo pięknych okazów takich jak podgrzybki, prawdziwki, kanie i gąski. Po powrocie w galerii Pani Ewy Polańskiej czekała na nas gorąca herbata, świeżo smażone grzybki z cebulą. A dla bardziej zmarzniętych rozpalone ognisko przy którym piekliśmy kiełbaski i opowiadaliśmy różne historie.

     Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Polańskiej oraz Stanisławowi Augustyniakowi za integracje społeczną i pomoc w zorganizowaniu tegorocznego grzybobrania dla naszych podopiecznych.

V Powiatowe Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych 2019 Akcja - Integracja

     27 września 2019 roku na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Jana Pawła II w Gostyninie odbyły się obchody V Powiatowych Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych.  Gospodarze przywitali wszystkich piosenką po której głos zabrał Pan Starosta Arkadiusz Boruszewski i Wicestarosta Pani Maria Wróblewska. Później wzięliśmy udział w konferencji dotyczącej szeroko pojętego przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu,  wsparciu osób niepełnosprawnych i potrzebujących. 

Konferencja obejmowała wystąpienia poszczególnych osób:

  • Beata Rola - Przeciwdziałanie wykluczeniu osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie rodziny i środowiska lokalnego.
  • Natalia Prekop - Trening umiejętności społecznych jako czynnik minimalizujący ryzyko wykluczenia społecznego
  • Joanna Burger, Joanna Banach - wystąpienie przedstawicieli Europejskiej Fundacji Na Rzecz Osób Potrzebujących
  • Magdalena Sikorska - Powiatowy Rzecznik Osób Niepełnosprawnych
  • Michał Bury- Kierunki działań oraz programy realizowane na rzecz osób niepełnosprawnych na Mazowszu
  • Agnieszka Lewandowska - Budowanie świadomości na temat autyzmu w przedszkolach i szkołach - pomoc w zrozumieniu i zaakceptowaniu dzieci ze spektrum autyzmu
  • Przemysław Saczuk - Fundacja Pro Aperte - Działania w obszarze terapii dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, zachowania i emocji. Działania świetlicy terapeutycznej "Sensorek" oraz terapeutycznego punktu przedszkolnego "ToTu".

     Dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz zaproszonych gości przygotowano ciepły poczęstunek i kiełbaski z grilla. Nasi podopieczni mieli możliwość kontaktu z instruktorami Dogoterapii oraz ich pupilami wykorzystywanymi głównie w terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa i Autyzmem.  Przygotowano również zabawy i gry na świeżym powietrzu oraz konkursy plastyczne „Karykatura słynnego sportowca” i sportowe w tym przeciąganie liny, rzut piłeczkami od tenisa do celu, hula-hop, bieg na czas wykonując skoki przez skakankę i wiele innych konkurencji. W trakcie trwania imprezy można było obejrzeć z bliska wyposażenie wozu strażackiego. Wspólnie obejrzeliśmy występy podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, Zespołu Szkół Specjalnych w Mocarzewie oraz Domu Pomocy Społecznej z Gostynina następnie razem bawiliśmy się przy muzyce tanecznej.

UROCZYSTE POSADZENIE DRZEWA PLATAN SYMBOLU MMES 2019

      W dniu 27 września 2019 posadziliśmy sadzonkę drzewa platana klonolistnego, którą otrzymaliśmy w ramach wyróżnienia Mazowiecka Marka Ekonomii Społecznej  w kategorii „Reintegracja” 2019

    To wyróżnienie, które otrzymaliśmy dodaje nam energii do dalszych działań. Nasza codzienna praca i obowiązki które wypełniamy z pasją i oddaniem nie idą na marne. To drzewo uroczyście posadziliśmy w ogrodzie WTZ razem z:

- Ks. Dziekanem Ryszardem Kruszewskim prowadzącym Warsztaty Terapii Zajęciowej,

- Panem Arkadiuszem Boruszewskim Starostą Gostynińskim,

- Panią Marią Wróblewską Wicestarostą Gostynińskim,

- Panią Aliną Sommerfeld P.O. dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,

- Panem Michałem Burym Kierownikiem Zespołu do Sprawa Rehabilitacji Społecznej Pomocy osobom niepełnosprawnych oraz pozyskiwania środków z funduszów krajowych i unijnych,

- Panem Łukaszem Ciesielskim – kierownikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gostyninie. 

     Serdecznie dziękujemy Kapitule konkursowej za tak ważne dla nas wyróżnienie,  które jest motywacją do dalszej pracy i pomocy osobom niepełnosprawnym.

 

Warsztaty Biblioteczne 25.09.2019

     „Biblioteka ma w sobie coś magicznego. Jest niczym portal do wielu różnych światów.”  Ano Jones

     25 września uczestniczyliśmy kolejny raz w warsztatach bibliotecznych. Wraz z panią Bibliotekarką przenieśliśmy się świat literatury. Tematem przewodnim zajęć były bibliografie znanych piosenkarzy i muzyków. Np.: Maryla Rodowicz, Wioletta Villas, czy  inni. Każda z tych postaci ma swoją historię.Podczas zajęć rozwiązywaliśmy krzyżówki i rebusy, układaliśmy puzzle z wizerunkami sławnych ludzi, śpiewaliśmy nieprzemijające przeboje muzyczne. Na koniec była niespodzianka, fotoramka. Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z ulubionym wykonawcą. Czas szybko nam upłynął w przyjemnej atmosferze serdecznie dziękujemy paniom z Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filia nr 1 w Gostyninie.

Lourdes – tutaj niebo dotyka ziemi

     16 września grupa uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gostyninie razem z opiekunami wyjechała na Pielgrzymkę do Lourdes we Francji. Nasza wyprawa trwała do 20 września. Późną nocą autobus zawiózł wszystkich na Lotnisko F. Chopina w Warszawie. Tam każdy przeszedł odprawę, która polegała na zważeniu bagażu głównego, zaadresowaniu go i odebraniu biletu na samolot. Następnie kontroli poddany został bagaż podręczny – nasze torby i plecaki. My przechodziliśmy przez bramki bezpieczeństwa. Po krótkim oczekiwaniu na lotnisku nastąpił wyczekiwany moment – wejście na pokład samolotu, odnalezienie swojego miejsca siedzącego i start. Większość osób naszej pielgrzymki leciała samolotem pierwszy raz, dlatego było to dla nas wielkie przeżycie. Wieczorem dotarliśmy na miejsce. Po kolacji wybraliśmy się na procesję z lampionami. Łącząc się w modlitwie ze wszystkimi pielgrzymami, poszliśmy za Maryją z Lourdes.

     Następnego dnia, podczas porannej modlitwy, udaliśmy się do Groty – miejsca, w którym nastoletniej Bernadecie Subirous objawiła się Panienka Niepokalane Poczęcie. Woda, która trysnęła ze źródełka za sprawą Matki Bożej, wciąż płynie. Dzięki pomocy wolontariuszy można się w niej zanurzyć, a jej cudowne właściwości są udokumentowane wieloma świadectwami o uzdrowieniach. W Lourdes zwiedziliśmy Sanktuaria Matki Bożej oraz Bazylikę Św. Piusa X, która położona jest całkowicie pod ziemią.

     W środę – trzeciego dnia pielgrzymki, podążyliśmy śladami życia św. Bernadetty. Zwiedziliśmy Młyn Moulin de Boly, w którym urodziła się i przeżyła pierwsze 10 lat mała Bernadetta. Odwiedziliśmy miejsce, w którym była ochrzczona – chrzcielnicę z epoki romańskiej. Zobaczyliśmy Cochot – dawne więzienie, przekształcone na mieszkanie dla najuboższych rodzin, w którym dziewczynka mieszkała w czasie objawień wraz z rodziną. Mieliśmy również możliwość być na Zamku Fortowym – średniowiecznym budynku, służącym kiedyś jako miejsce obronne, a następnie jako więzienie państwowe.

     W czwartek – po mszy św. najbardziej wytrwali podążyli w górską drogę krzyżową wokół Sanktuarium. Tego dnia wybraliśmy się również w Pireneje. Kolejką torową wjechaliśmy na górę Pic Du Jer. Widoki były wspaniałe. Ze szczytu widzieliśmy całą panoramę miasta leżącego u podnóży gór. Krajobraz rozciągał się na inne jeszcze wyższe góry, wchodzące w skład tego pasma górskiego. Przez cały pobyt we Francji pogoda nas rozpieszczała, świeciło słońce, temperatury sięgały 30 stopni, a wieczory zachęcały do spacerów. Podczas wycieczki mieliśmy czas zapoznać się z lokalną architekturą, kuchnią i kulturą. Za granicą sprawdzaliśmy swoje umiejętności komunikacyjne z otwartymi i uśmiechniętymi Francuzami. Testowaliśmy smak ślimaka, długo dojrzewających kiełbas oraz słynnych francuskich serów. Do domu wróciliśmy z entuzjazmem, uśmiechem i wewnętrzną radością ponieważ mogliśmy zobaczyć nowe niesamowite miejsca oraz wzbogacić się duchowo.

Warsztaty biblioteczne 18.09.2019

     W dniu 18 września odbyły się warsztaty biblioteczne w Miejskiej Bibliotece Publicznej  Filia Nr 1 w Gostyninie. Nasi podopieczni mieli możliwość zapoznać się z literaturą popularnonaukową, sztuki i kultury, poszerzali swoją wiedzę na temat znanych ludzi takich jak: Zbigniew Wodecki, Urszula Dudziak itp.. Poznali biografię znanych muzyków i aktorów, układali przy tym puzzle i śpiewali piosenki.

     Na zakończenie mieli możliwość zrobienia zdjęć w specjalnie przygotowanej fotoramce.

Gminne Dożynki Lucień 2019

     W niedzielę 15 września br, uczestniczyliśmy w XII Gminnych Dożynkach Ekologicznych w Lucieniu. Święto Plonów rozpoczęło się od dziękczynnej Mszy Świętej za ukończenie żniw i prac polowych w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lucieniu. Po nabożeństwie odbył się przemarsz Korowodu Dożynkowego z Kościoła na teren przyszkolny, gdzie zaplanowano dalszą część imprezy. Z tej okazji nasze Warsztaty Terapii Zajęciowej przygotowały swoje stoisko, na którym zaprezentowaliśmy produkty i wyroby rękodzielnicze,  budzące uznanie i zainteresowanie wśród przybyłych gości. Cieszymy się, że mogliśmy aktywnie także uczestniczyć w tym dniu.

     Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie pamięć i możliwość prezentacji naszego rękodzieła.

Mazowiecki Jarmark Rozmaitości w CH Blue City w Warszawie

     Mazowiecki Jarmark Rozmaitości w CH Blue City w Warszawie – V Spotkanie z Ekonomią Społeczną. Ta niecodzienna impreza targowa miała miejsce 13 września br. w Centrum Handlowym Blue City w Warszawie, w ramach corocznych  "Mazowieckich Spotkań z Ekonomią Społeczną”, które w tym roku odbyły się już po raz piąty. Tegoroczna edycja tego współzawodnictwa, którego pomysłodawcą i organizatorem był Samorząd Województwa  Mazowieckiego oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie, obejmowała trzy kategorie konkursowe: „Rozwój”, „Reintegrację” i „Odpowiedzialność”. 

     W trakcie imprezy zostały wręczone wyróżnienia „Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej”,  w której nasze Warsztaty Terapii Zajęciowej zostały również zauważone i docenione po raz trzeci, jako instytucja działająca na rzecz  ekonomii społecznej w swoim środowisku lokalnym, jak również na Mazowszu. 

Więcej informacji:

http://www.es.mcps-efs.pl/

Galeria pod linkiem: https://photos.app.goo.gl/o5p9quGEVDnpnFzw9

Pożegnanie lata na WTZ

     Dnia 11 września na naszym WTZ odbył się grill z okazji pożegnania lata. Dzień ten spędziliśmy na wspólnej rekreacji w przywarsztatowym ogrodzie. Czas wypełniły nam ciekawe rozmowy przy wspólnym jedzeniu grillowanych potraw. Przez cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda, dobre humory i uśmiechnięte buzie. Wszyscy zadbali o wspaniałą atmosferę i doskonale się bawili. Czas wspólnie spędzony wpłynął pozytywnie na integrację społeczną naszych podopiecznych oraz zacieśnia więzi.

 

Wyjazd do Aquaparku w Kutnie 5.07.2019

      W piątek 5 lipca 2019r. po raz kolejny, wybraliśmy się z naszymi uczestnikami do Aquaparku w Kutnie. Aktywność ta poprawia ogólny stan zdrowia, kondycję oraz wpływa zbawiennie na funkcjonowanie naszego ciała. Korzyści wynikające z tej dyscypliny sportu są ogromne, dlatego zachęcamy naszych uczestników do kontaktu z wodą. Relaks w wodzie polecany jest dla wszystkich bez względu na wiek. Pływanie jest uważane za najbezpieczniejszą i najbardziej wszechstronną dyscyplinę sportu i hydroterapii dla naszych pływaków.