1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

Siódmy Otwarty Turniej Szachowy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kowalu – 02.06.2023r.

     2 czerwca br. – na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Kowalu - dwójka naszych uczestników przystąpiła do udziału w Siódmym Otwartym Turnieju Szachowym. Nasi reprezentanci zmagali się z przeciwnikami wykazując się logicznym myśleniem, koncentracją oraz skupieniem. Nie od dziś wiadomo, że gra w szachy rozwija nasze zdolności poznawcze, zwiększa kreatywność, świetnie wpływa na funkcjonowanie mózgu.

     Cały turniej trwał około czterech godzin – z przerwą na pyszny i regenerujący poczęstunek – a zakończył się ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród i dyplomów dla zawodników.

     Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Środowiskowego Domu Samopomocy w Kowalu za pamięć i  zaproszenie.

 

23 rocznica powstania WTZ – 01.06.2023r.

     Każdego roku dzień 1 czerwca jest dla nas bardzo ważną datą, gdyż mamy podwójną okazję do świętowania. Tego dnia celebrujemy rocznice powstania Warsztatów Terapii zajęciowej – w tym roku 23. To również dzień, w którym znowu możemy poczuć w sobie radość i energię dziecka, gdyż jak wiadomo, tego dnia obchodzony jest Dzień Dziecka.

     Ten szczególny czas spędziliśmy w centrum handlowym „Wisła” w Płocku. W kinie „Helios” obejrzeliśmy film pt. „Skołowani”, który podejmuje bliski naszym sercom temat niepełnosprawności. Michał Czarnecki i Agnieszka Grochowska świetnie odegrali swoje role, pokazując życie osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Seans pozostawił nas z ogromnym ciepłem w sercu, wzbudził emocje, wywołał wzruszenie. Nostalgię i melancholię przerwała wspaniała rozrywka na kręgielni. Tam mogliśmy dać upust emocjom oraz sprawdzić swoje siły i możliwości.

     Porządna dawka humoru i pozytywnej energii sprawiła, ze poczuliśmy wiatr w żaglach. Zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się do restauracji „Gary Babci Krysi”, gdzie zjedliśmy pyszny domowy obiad.

    Mile spędzony aktywny dzień, pokazał, że „Gdzieś w każdym z nas jest dziecka ślad” (R. Janson). Jesteśmy gotowi na kolejny rok pracy, nowe wyzwania i doświadczenia.

 

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA - Szkolenie 30.05.2023r.

     We wtorek 30.05.2023r.w naszych Warsztatach odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, zorganizowane przez Akademickie Stowarzyszenie Ambitni w Działaniu z Płocka.

     W pierwszym etapie szkolenia Pan ratownik medyczny zapoznał nas z zasadami prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej oraz jak prawidłowo wezwać pogotowie. W dalszej części dowiedzieliśmy się jak używać automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) oraz jak postępować z osobą poszkodowaną – nieprzytomną. Każdy uczestnik szkolenia przeprowadził resuscytację krążeniowo – oddechową na fantomie.

W dalszej części Pani Wiesława Rybicka – Bogusz - specjalista do Spraw Zdrowia Oddziału w Płocku - zapoznała nas z oznaczeniem karetek oraz z ich obsadą i przeznaczeniem.

     Dziękujemy Akademickiemu Stowarzyszeniu Ambitni w Działaniu z Płocka za ciekawe i wartościowe szkolenie.

Warsztaty zawodowe z Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyninie 24.05.2023r.

     Rozmowa kwalifikacyjna, czyli rozmowa o pracę, może być dla niektórych osób bardzo stresującym przeżyciem. Dnia 24.05.23r mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się zagadnieniu autoprezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej pod okiem doradcy zawodowego z Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyninie. Panie doradczynie opowiadały i podpowiadały, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na pracodawcy i tym samym zwiększyć swoje szanse zatrudnienia na wymarzonym stanowisku. Szkolenia i warsztaty zapewniają nowe kierunki wyzwań oraz działań, aby pomóc odnaleźć się osobom niepełnosprawnym na lokalnym ryku pracy.

     Bardzo dziękujemy za spotkanie i czekamy na kolejne warsztaty zawodowe.

Modlitewne spotkanie majowe 2023

     Maj to szczególny miesiąc roku poświęcony Maryi. Wraz z nim rozpoczynają się nabożeństwa majowe, w całości ofiarowane Matce Boskiej. 23.05.2023r., na zaproszenie pani Teresy Łopińskiej – mamy naszej uczestniczki – zgromadziliśmy się przy przydrożnej kapliczce w Drzewcach, gdzie w otoczeniu lasu, z dala od pędu codzienności, odśpiewaliśmy Litanię Loretańską i odmówiliśmy modlitwę „Pod Twoją obronę”. Oddając się w opiekę Maryi, odśpiewaliśmy „Chwalcie łąki umajone” i inne pieśni majowe. Pani Teresa, wraz z paniami gromadzącymi się na „majówkach”, przygotowała dla nas pyszne śniadanie oraz słodki poczęstunek. Czas upłynął nam bardzo przyjemnie przy wspólnym śpiewie znanych przybojów.

     Dziękujemy pani Teresie Łopińskiej i pozostałym osobom za możliwość spotkania z Matką Bożą, za poczęstunek i wspólnie spędzony czas.

 

I Powiatowa Spartakiada dla Osób z Niepełnosprawnościami – 18.05.2023r.

    Dnia 18.05.2023r. odbyła się I Powiatowa Spartakiada dla Osób z Niepełnosprawnościami pod patronatem Starosty Gostynińskiego Pana Arkadiusza Boruszewskiego, która została zorganizowana przez Stowarzyszenie Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych im. św. Brata Alberta w Gostyninie. Współorganizatorami spotkania były Powiat Gostynin, PŚDS w Gostyninie, SOSW w Gostyninie, Gmina Gostynin, Art. Enegry, Ochrona "VIPER", Bracia "Dubielak", 4orchard Michał Buła, nasze WTZ oraz inni aktywni i zaangażowani w organizację tegorocznej spartakiady.

      Uroczystego otwarcia dokonała Pani Prezes Stowarzyszenia – Monika Kuźnicka. Całej zabawie towarzyszyła słoneczna, choć wietrzna pogoda. Uczestnicy stawili się bardzo licznie.

    Impreza rozpoczęła się uroczystym przemarszem uczestników Spartakiady, którzy w olimpijskim szyku, z uśmiechami na twarzy, zaprezentowali swoje drużyny zebranej publiczności wśród, której nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, organizatorów oraz sponsorów. Wszyscy biorący udział w Spartakiadzie mogli sprawdzić się w 7 konkurencjach. Było to, m.in.: przenoszenie piłki nad głową, slalom z przeszkodami, rzut piłką lekarską, rzut do celu, uzupełnianie pojemnika wodą, przeciąganie liny, bramka celności.

      Do zawodów przystąpili podopieczni z następujących placówek: Warsztaty Terapii Zajęciowej z Gostynina, Środowiskowy Dom Samopomocy z Gostynina, Dom Pomocy Społecznej z Gostynina, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy z Gostynina, Specjalny Ośrodek Wychowawczy z Mocarzewa oraz Środowiskowy Dom Samopomocy z Wyszogrodu.

     Sportowy duch rywalizacji towarzyszył podczas Spartakiady wszystkim zawodnikom, ale ostatecznie w klasyfikacji generalnej pierwsze miejsc zajął ŚDS Wyszogród. Nasi podopieczni z WTZ zajęli zaszczytne trzecie miejsce.

      Po sportowych zmaganiach, z medalami na piersi, zawodnicy z kibicami przeszli na tereny zielone budynku przy ul. Ozdowskiego. Tam na wszystkich czekał ciepły posiłek oraz słodki poczęstunek. Czas konsumpcji umilała nam płynąca z głośników taneczna muzyka, wolontariusz ze Stowarzyszenia oraz Jednostka OSP Białotarsk, która udostępniła swój sprzęt i opowiadała o pracy strażaka. Gdy wszyscy rozgrzali się pyszną grochówką, obejrzeli występy artystyczne przygotowane przez podopiecznych z PŚDS i WTZ. „Olimpiada na wesoło” oraz skecz „Na przystanku autobusowym” rozbawiły do łez zebranych. Nasi aktorzy wspaniale odtworzyli swoje role, za co otrzymali gromkie brawa.

      Tegoroczna Spartakiada to nie tylko rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim integracja i dobra zabawa. Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział i czekamy na kolejne spotkanie w przyszłym roku.

  

 

Wycieczka Fabryka Bombek Gniezno oraz Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego 11.05.2023r.

     Mi, iż za oknem wiosna w pełni, a słońce jaśnieje blaskiem na  błękitnym niebie, my 11.05.2023 znaleźliśmy się w całorocznej krainie zimy, Świętego Mikołaja i kolorowych ozdób  świątecznych. Kolorem, brokatem i świąteczną atmosferą przywitała nas Fabryka Bombek KADPOL w Gnieźnie. Tam mieliśmy możliwość zapoznać się z wszystkimi etapami ręcznego powstawania szklanych bombek i ozdób świątecznych. W dziale ,, dmuchalnia ’’ zobaczyliśmy, jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule, z których powstaną piękne ozdoby choinkowe. Po "srebrzalni" i "lakierni" udaliśmy się na "dekoratornię", gdzie wykwalifikowany zespół dekoratorów nadaje bombce wyjątkowy i unikalny wygląd. Mieliśmy okazję podpatrzeć, jak szklane kulki nabierają pięknych barw oraz jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory. Następnie cała grupa brała udział w warsztatach plastycznych, na których uczestnicy mogli własnoręcznie, według własnego pomysłu zdobić szklane róże, będące prezentem na zbliżający się Dzień Matki oraz drewniane breloczki i magnesy. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik  otrzymał wykonane przez siebie dzieła. Na samym końcu mogliśmy również zakupić gotowe oryginalne produkty świąteczne. Po pysznym obiedzie udaliśmy się do Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego. Jest to obiekt, gdzie z perspektywy olbrzyma można zobaczyć najważniejsze budowle z terenu Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski w skali 1:20. W Skansenie można też obejrzeć ekspozycję drewnianych rzeźb związanych z mitologią słowiańską i wysłuchać historii każdego eksponatu. Zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do naszych domów.

 

Integracja Społecznej WTZ w „PORTO” 24.04.2023r.

     Dnia 24.04.2023, w ramach integracji społecznej, mieliśmy przyjemność gościć w pobliskiej Restauracji Porto, która jest głównym elementem Centrum integracji społecznej utworzonym przez fundację „Mocni mocą nadziei”. CIS ma na celu wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez aktywizację społeczną i zawodową. To miejsce nastawione na pomoc drugiej osobie. Sprawdziliśmy jak radzą sobie nasi sąsiedzi i czy warto spróbować tamtejszej pizzy. Już po przekroczeniu progu zachwycił nas piękny wystrój i niebanalne dekoracje. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci, uraczyliśmy nasz podniebienia gorącą pizzą, a przy okazji mieliśmy możliwość zaprezentowania swoich umiejętności prospołecznych.

Dziękujemy za gościnę i życzymy samych sukcesów i wielu zadowolonych klientów.

ŚNIADANIE WIELKANOCNE w WTZ 2023r.

     Wielki Post to czas nawrócenia, pokuty i powściągliwości w spożywaniu wystawnych dań. Wielkanoc to znak, by „otarli łzy płaczący” i „żale z serca wyzuli”, bo Chrystus „zmartwychwstał samowładnie, jak przepowiedział dokładnie”.

     Śniadanie wielkanocne jest dla chrześcijanina prawdziwie uroczystym posiłkiem, dlatego również na Warsztatach Terapii Zajęciowej mieliśmy możliwość spotkać się przy wielkanocnym stole 05.04.2023r. nasza rodzina osób niepełnosprawnych i pracowników zaprosiła do swojego grona Księdza Dziekana Andrzeja Rutkowskiego, Księdza Proboszcza Krzysztofa Jończyka, Zarząd Stowarzyszenia Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych im. św. Brata Alberta: panią Prezes Monikę Kuźnicką, pana Wiceprezesa Romana Buchalskiego oraz Sekretarza Krzysztofa Romanowskiego, Starostę Powiatu pana Arkadiusza Boruszewskiego, Skarbnik Powiatu panią Elżbietę Kijek, Dyrektora PCPR pana Michała Burego, Przyjaciela Warsztatów pana Stanisława Augustyniaka.

   Zanim przystąpiliśmy do degustacji potraw przygotowanych przez pracownię gastronomiczną oraz niezawodnych rodziców naszych podopiecznych, kierownik WTZ złożył wszystkim życzenia, a ksiądz Proboszcz Krzysztof Jończyk poświęcił pokarmy. Po modlitwie podzieliliśmy się poświęconymi pokarmami, życząc sobie wesołych świąt. Tradycyjnie na wielkanocnym stole królowały: żur, biała kiełbasa, faszerowane jajka, sałatki, rolady, pasztet i pyszne ciasta. A w naszych sercach gościły szczęście i radość z możliwości wspólnego świętowania.

     Cieszymy się, że mogliśmy razem spędzić ten wyjątkowy dla nas dzień. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc i realizację naszego wielkanocnego spotkania, a wszystkim gościom za obecność i dobre słowo. Życzymy ciepłych, pełnych radości i nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Kiermasz Wielkanocny w Parafii Miłosierdzia Bożego 02.04.2023r.

     W Niedzielę Palmową 2 kwietnia 2023 odbył się kiermasz wielkanocny w Parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. Chociaż pogoda do wiosennych nie należała, to nasze piękne dekoracje przypominały o zbliżających się wiosennych świętach. Barwne stroiki i ozdoby wielkanocne na pewno wzbogacą i upiększą niejeden dom.

     Serdecznie dziękujemy Księdzu Dziekanowi Andrzejowi Rutkowskiemu za możliwość organizacji tegorocznego kiermaszu.

Kiermasz wielkanocny w Urzędzie Gminy i miasta Gostynin 31.03.2023

     W dniu 31.03.2023 Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gostyninie gościły z pracami rękodzieła naszych podopiecznych w Urzędzie Gminy i Miasta Gostynin. Jak co roku spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem przez pracowników urzędu. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Kupujący mogli w tym dniu nabyć tradycyjne ozdoby wielkanocne ręcznie robione przez uczestników WTZ.

     Serdecznie Dziękujemy.