1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10

Remont placówki w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” - PFRON

     W ubiegłym roku przystąpiliśmy do projektu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który miał na celu przeciwdziałaniu degradacji infrastruktury zajmowanej przez nasze Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Marcina w Gostyninie. Projekt finansowany był ze środków PFRON w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w obszarze F. Generalny remont obejmował m.in. pomieszczenia higieniczno – sanitarne, wymianę instalacji wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej w całej placówce. Nasze łazienki zyskały nowy wygląd a nowoczesne wyposażenie ułatwia eksploatację tych pomieszczeń. Pozyskane środki finansowe pozwoliły wprowadzić szereg udogodnień, dzięki którym nasi uczestnicy mogą bezpiecznie i swobodnie korzystać z pomieszczeń na terenie Warsztatów.

 Serdecznie dziękujemy Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób  Niepełnosprawnych za wsparcie finansowe na rzecz 40 uczestników niepełnosprawnych warsztatu oraz Firmie Global Systems za wykonanie powierzonego zadania a także wszystkim którzy przyłączyli się w pomocy podczas remontu naszej placówki.  

Wyróżnienie Mazowiecką Marką Ekonomii Społecznej 2020

      Już po raz czwarty raz zostaliśmy wyróżnieni Mazowiecką Marką Ekonomii Społecznej w  tym roku w kategorii Reintegracja.

Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że nasza praca nie idzie na marne. Tworzymy miejsce przyjazne osobom niepełnosprawnym, takie, w którym czują się doceniani, ważni oraz potrzebni. Trudny czas, w którym teraz żyjemy dodatkowo pokazuje jak istotny w życiu naszych podopiecznych jest Warsztat. Widzimy, jak chętnie podejmują wyzwania wykonując samodzielnie różne prace zdalne. Jak rozwijają się i korzystają z nowych technik. Tym bardziej jest to dla nas motywujące do dalszych działań.

Bardzo dziękujemy za wyróżnienie organizatorom konkursu a wszystkim laureatom życzymy samych wspaniałych chwil w tworzeniu i pielęgnowaniu dobra.

Relację fotograficzną z tego wydarzenia można zobaczyć pod linkiem:

https://drive.google.com/drive/folders/1_rZAlxgYt2IGR8nLEkluABC70kZcRriH?fbclid=IwAR3PfwZcDVAVt7R5jadp6gF3k8PPSupOllpTPwhvIbIagTeI8lI-rQYSMSg

Pracujemy zdalnie

     Nie spotykamy się w WTZ, ale nie pozostajemy bierni. W domach uczestnicy wykonują zadania i prace zlecone przez instruktorów. Ich przekrój jest różny – w zależności od możliwości uczestnika. Niektórzy wyszywają, szydełkują, malują, rozwiązują krzyżówki, łamigłówki, wykreślanki i inne zadania logiczne. Angażują się w prace domowe i przydomowe, realizują przepisy kulinarne we własnych kuchniach.  Korzystają z komunikatorów społecznych i urządzeń teleiformatycznych, prowadzą rozmowy w trakcie, których poruszane są tematy związane z potrzebami społecznymi i zdrowotnymi oraz problemy związane z życiem w czasach pandemii. 

Cała kadra jest w stałym kontakcie z uczestnikami i ich opiekunami, starając się uporać na bieżąco z potrzebami zgłaszanymi przez podopiecznych.

Wszyscy z niecierpliwością czekamy już na powrót do placówki i zajęcia stacjonarne.

Warsztaty Biblioteczne 25.09.2020r.

     W dniu 25 września nasze  Warsztaty odwiedził gość, Pani Renata Mielniczuk z Biblioteki Miejskiej im Jakuba. Pani bibliotekarka poprowadziła dla uczestników  warsztaty biblioteczne. Tematem zajęć była filiżanka i słodycze.  Na stole  pojawiły się dwa ogromne cukierki prezent. Po rozpakowaniu okazało się, że są  to książki obyczajowe które zawierają  kulinarne przepisy. Kolejnym punktem programu były puzzle przedstawiające filiżanki i imbryczek – elementy  popołudniowego rytuału, który towarzyszy wielu z nas.  Dowiedzieliśmy się przy okazji skąd pochodzą landrynki i dla kogo pierwotnie przeznaczone były m&ms. Zajęcia zakończyły się własnoręcznym wykonaniem filiżanek z kreatywnej pianki. Zawsze cieszymy się gdy zajęcia prowadzone są z zaangażowaniem i pasją. Dziękujemy za chwile spędzone przy książkach i mile spędzony czas.

Rzeźba – Eugeniusz Izdebski

     W dniu 24 września mieliśmy zaszczyt odwiedzić wystawę rzeźbiarza Pana Eugeniusza Izdebskiego ze Żnina. Podziwialiśmy jego kunszt i artyzm. Wspaniałe piety, płaskorzeźby i rzeźby tematyczne które zachwycały swym urokiem. Twórca od lat prowadził pracownię rzeźbiarską w swoim rodzimym mieście. Chętnie dzielił się swoją wiedzą z  kolejnymi pokoleniami, miał także swoich uczniów i następców. Był szeroko ceniony wśród osób tworzących kulturę a jego dzieła były doceniane także za granicą.

     Dziękujemy Miejskiemu Centrum Kultury za możliwość obejrzenia wystawy.

Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni na WTZ

     W tym roku pierwszy dzień kalendarzowej jesieni przypadł w środę 23 września. W związku ze sprzyjającą aurą spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy, aby powitać razem jesień. Tego dnia była piękna i słoneczna pogoda, więc rozpaliliśmy ognisko i grilla w warsztatowym ogrodzie. Rolę wodzireja  przejął podopieczny z PŚDS Marcin, umilając nam  czas  melodyjnym śpiewem, a tym samym zachęcając nas do wspólnej zabawy. Integracja społeczna jest niezbędnym elementem terapii, łączącym i scalającym nasze placówki, dając wiele możliwości poznawczych, śmiałość do działania i osiągania efektów.

Grzybobranie w Maciejówce 2020

     W dniu 17.09.2020 pogoda stworzyła nam znakomite warunki do tego, by wybrać się na grzybobranie. Razem z Powiatowym Środowiskowym Domem Samopomocy podziwialiśmy uroki Gospodarstwa Agroturystycznego „Maciejówka”, korzystając z darów tamtejszego lasu i gościnności właścicieli.  Grupa uczestników wraz z opiekunami wędrowała leśnymi dróżkami, napotykając piękne okazy borowików i maślaków. W otoczeniu dzików i sarenek odbyła się lekcja przyrody, gdyż uczyliśmy się rozpoznawać i odróżniać grzyby jadalne od niejadalnych oraz trujących. Po części edukacyjnej przyszedł czas na zasłużony posiłek. Rumiane kiełbaski i ciasto rabarbarowe upieczone w pracowni  gastronomicznej pobudziły apetyt na wspólne śpiewanie znanych piosenek biesiadnych. Taka wyprawa na grzybobranie była bardzo przyjemną formą rehabilitacji ruchowej, a świeże powietrze i promienie słońca dały nam  zastrzyk energii i siłę do pracy na Warsztatach.

     Dziękujemy Pani Grażynie Książkiewicz oraz  Panu Stanisławowi Augustyniakowi za pomoc i gościnę podczas wspólnej integracji społecznej naszych podopiecznych.  

Uczestnicy i Pracownicy WTZ szyją Maseczki

     Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gostyninie w dobie trudnego czasu dla wszystkich włączyły się w akcję szycia maseczek ochronnych. Maseczki wykonywane są w domach indywidualnie przez uczestników jak i pracowników którzy także wykonują stałą zdalną pracę z uczestnikami. Dodatkowo Warsztat funkcjonuje codziennie gdzie pracownicy w ustalonych godzinach w pracowniach takich jak krawieckiej i lalkarsko - muzycznej szyją i wykańczają maseczki ochronne wielokrotnego użytku dla różnych instytucji użyteczności publicznej z terenu miasta i powiatu.

     Maseczki które wykonujemy są wielokrotnego użytku które po użyciu należy przeprać w temperaturze minimum 60° i wyprasować gorącym żelazkiem w celu dezynfekcji do ponownego użytku.

informacja 13.03.2020

Drodzy uczestnicy, rodzice i opiekunowie

        Pomimo zawieszenia działalności dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej pracownicy pozostają w gotowości do pracy i służą Wam różnorodną pomocą.

 Pomożemy Wam :

–      w zakupach spożywczych,

–      zakupieniu leków,

–      umówimy w razie potrzeby na wizytę lekarską

–      oferujemy pomoc w załatwieniu spraw urzędowych

–      i innych potrzeb zgłaszanych przez uczestników WTZ 

    Oprócz zakupów możecie liczyć na wsparcie ze strony Kierownika,  Instruktorów, Psychologa, Pielęgniarki,  Rehabilitanta. Pan Kierowca jest również do Waszej dyspozycji.

    Bądźmy ze sobą w stałym kontakcie, miejmy nadzieje, że sytuacja się wkrótce ustabilizuję i spotkamy się wszyscy w Warsztacie.


 

zalecenia PSSE w Gostyninie odnośnie koronawirusa

     W związku z sytuacją występowania i rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce w dniu 11 marca 2020r.  w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne zwróciliśmy się do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, reprezentowanej przez Panią Joannę Zając o wytyczne w zakresie złego samopoczucia, zasad higieny, kwarantanny, codziennych czynności, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki. Apeluje się o załatwianie spraw urzędowych mailowo i ograniczenie do minimum wyjścia z domu, oraz przebywania w dużych skupiskach ludziach.

Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Zając za troskę i cenne informacje przekazane zarówno w teorii jak i w praktyce.

Wyjście integracyjne do cukierni.

     Wyjście do cukierni – integracja społeczna 6.03.2020r. Ważnym elementem naszej aktywności w procesie terapii  jest rehabilitacja społeczna. Mamy wtedy możliwość uczestniczyć w życiu społecznym, uczyć się i wyrabiać zaradność osobistą osoby niepełnosprawnej. Z okazji Dnia Kobiet wybraliśmy się do jednej z cukierni na kawę i  dobre ciastko. Była to możliwość oderwania się od codziennych obowiązków i miłego spędzenia czasu wspólnie razem.