Pracownie
1. Pracownia ogrodnicza :
W pracowni tej uczestnicy poznają wszelkie rodzaje i gatunki roślin doniczkowych, ogrodowych oraz uczą się je pielęgnować. Uczą się również zasad używania i praktycznego wykorzystania narzędzi ogrodowych. Dzięki działaniu tej pracowni mamy możliwość cieszenia się pięknym ogródkiem, w którym możemy w ciepłe dni urządzić grilla czy zorganizować zabawy na świeżym powietrzu. W pracowni tej uczestnicy opiekują się również naszymi milusińskimi zwierzątkami, poznają widomości z zakresu zoologii, geografii i biologii, a także wykonują gazetki ścienne zdobiące korytarz WTZ.
2. Pracownia komputerowa :
Pracownia komputerowa ma na celu naukę obsługi sprzętu komputerowego oraz urządzeń peryferyjnych towarzyszących jednostce centralnej. Rozwijamy umiejętności obsługi różnych programów multimedialnych. Kształtujemy i pobudzamy refleks poprzez ćwiczenia koordynacji wzrokowo – ruchowej przy wykorzystaniu gier zręcznościowych. Poszarzamy umiejętności w prawidłowym posługiwaniu się komputerem, korzystania z Internetu, (np.: uruchamianie komputera, korzystanie z programów z pakietu Ms Office), przegrywanie kaset VHS na DVD i CD, robieniem zdjęć aparatem, sprzętem biurowym czy audio. Uczestnicy zapoznają się z korzyściami i zagrożeniami, jakie wynikają z zastosowania sprzętu komputerowego i Internetu w życiu codziennym i podczas pracy. Zajęcia mają na celu również wzbogacanie wiedzy o otaczającym nas świecie. W ramach zajęć uczestnicy przygotowują ulotki reklamowe, wizytówki, pocztówki, kartki okolicznościowe, zaproszenie, zakładki, itp. Jednym z nadrzędnych celów terapeutycznych jest przygotowanie osób niepełnosprawnych do podjęcia pracy z wykorzystaniem komputera. W ramach zajęć w pracowni wykonujemy prace z zakresu technik biurowych typu: skanowanie, drukowanie, kserowanie, laminowanie czy bindowanie dokumentów oraz druków na potrzeby naszej placówki. Pracownia wyposażona jest w 5 stanowisk komputerowych, stały dostęp do Internetu, ksero, skaner, drukarkę laserową oraz atramentową do nadruków płyt DVD i CD, przegrywarkę kaset VHS na płyty DVD i CD, sprzęt RTV, projektor/rzutnik, aparat cyfrowy i kamerę. Prowadzimy również naszą stronę internetową którą właśnie przeglądacie.
3. Pracownia rzemiosł różnych:
W pracowni rzemiosł różnych uczestnicy poznają techniki rzeźbiarskie, nabywają umiejętności projektowania, wykonywania i wypalania form przestrzennych, półprzestrzennych i płaskich z gliny oraz innych mas plastycznych. Zajmują się również układaniem kompozycji kwiatowych, wyplataniem (wazonów, koszy) oraz malowaniem szkła. Realizują pomysły na wykonanie przedmiotów ozdobnych mniej lub bardziej praktycznych.
4. Pracownia krawiecka:
W pracowni krawieckiej uczymy się haftowania różnymi ściegami ozdobnymi, szyjemy na maszynie serwetki obrusy, zasłony rożne ozdoby. Tutaj uczymy się właściwie i bezpiecznie posługiwać się przyborami do szycia. Wykonujemy także różne robótki o charakterze krawieckim, w którym wykorzystujemy pomysły własne uczestników.
5. Pracownia stolarska:
W pracowni stolarskiej uczestnicy poznają zasady działania maszyn stolarskich. Poznają sposoby obróbki ręcznej i mechanicznej drewna, oraz możliwości łączenia elementów drewnianych. Uczą się również samodzielnie wykonywać proste konstrukcje drewniane. W pracowni tej wykonuje się półki ścienne, ramki obrazowe , stołeczki szopki betlejemskie , ozdoby wielkanocne , ozdoby ścienne (wiszące, stojące) oraz inne elementy wg potrzeb pozostałych pracowni.
6. Pracownia lalkarsko - muzyczna
Zajęcia w pracowni lalkarsko - muzycznej podzielone są na dwie części, które jednocześnie harmonizują i współgrają ze sobą. Tutaj uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności przede wszystkim w wykonywaniu zabawek miękkich (szytych z różnego rodzaju tkanin wypychanych watą, ścinkami ) oraz twardych (z drewna i materiałów drewnopodobnych). Oprócz zabawek tworzy się także inne prace np. : obrazki do dziecinnego pokoju, poduszki, choinki z szyszek i orzechów, stroiki i ozdoby świąteczne. W pracowni tej uczestnicy rozwijają swoje zainteresowania muzyczne, uczą się i śpiewają piosenki, rozwijają poczucie rytmu muzycznego, kształcą aparat słuchowy oraz rozwijają koordynację słuchowo – ruchową.
7. Pracownia artystyczna
Pracownia artystyczna specjalizuje się w nauce wszelakich technik malarskich oraz zdobniczych. Uczestnicy wykonują takie zadania jak malowanie obrazów, akwarel, zdobienie ceramiki, malowanie szkła. W pracowni uczestnicy zdobywają nowe i utrwalają już zdobyte wiadomości i umiejętności, pobudzają własną kreatywność, uczą się samodzielnego przezwyciężania trudności związanych z pracą twórczą i odtwórczą , uwrażliwiają na piękno (estetyka ).
8. Pracownia gastronomiczna
W pracowni gastronomicznej przygotowywane są posiłki dla wszystkich uczestników Warsztatu. Uczestnicy uczą się podstawowych zasad savoir vivre’u, przygotowywać wypieki, desery, surówki , sałatki warzywne i owocowe, jak i proste posiłki śniadaniowe. Tutaj poznają również zasady obsługi urządzeń AGD. Pracownia ta obsługuje także wszelkiego rodzaju imprezy warsztatowe
9. Sala rehabilitacyjna
W naszym Warsztacie znajduje się również sala rehabilitacyjna gdzie uczestnicy wykonują: ćwiczenia ogólno – usprawniające, ćwiczenia wyrównujące dystonię mięsni tułowia i kończyn (metoda P.N.F., metoda Bobach), ćwiczenia korekcyjne, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia bierne, czynne, samowspomagane, czynne z oporem, w odciążeniu, w odciążeniu z obciążeniem, ćwiczenia poprawiające siłę i masę mięśniową, ćwiczenia zwiększające zakres ruchomości w stawach, ćwiczenia relaksacyjne. W ramach fizykoterapii realizowane są zabiegi: naświetlanie lampą sollux, prądy interferencyjne, galwanizacja, diadynamik, jonoforeza, ultradźwięki, jonoforeza, masaże lecznicze.
10. Gabinet pielęgniarski
Gabinet pielęgniarski, gdzie uczestnicy korzystają z pierwszej pomocy w nagłych przypadkach, mają dawkowane leki, uczą się dbałości o zdrowie i higienę. Tutaj również przeprowadzane są spotkania uczestników z psychologiem.
11. Pracownia ekologiczno - recyklingowa
1. Cele pracowni - przestrzeganie zasad BHP podczas wykonywanych prac. - kształtowanie pojęcia recyklingu. - umiejętność wykorzystywania surowców wtórnych. -nauka o prawidłowym segregowaniu śmieci. - zdobywanie , poszerzanie wiedzy o ekologii, uczestniczenie w różnych akcjach ekologicznych. - przygotowanie i porządkowanie stanowiska pracy i pracowni po zakończonych zajęciach - poprawa zdolności koncentracji i uwagi. - podnoszenie poziomu sprawności manualnej. - kształtowanie i rozwijanie procesów poznawczych. - rozwijanie inwencji twórczej i wyobraźni. - podtrzymywanie umiejętności obsługi urządzeń ( mikrofali, czajnik, komputer, drukarka) - rozwijanie umiejętności pracy w grupie i niesienie wzajemnej pomocy. 2. Zadania o charakterze zawodowym - wyrabianie różnego rodzaju mydeł – tworzenie mydeł z różnego rodzaju składników. ( gliceryna, olej kokosowy, olej rycynowy). Odpowiedni dobór barwników i kompozycji zapachowych. - wyrabianie różnego rodzaju kosmetyków ekologicznych- sól do kąpieli, maseczki. Pozyskiwanie składników z natury( suszone kwiaty, zioła , liści itp.) - rozwijanie działań twórczych ( Arterapii, Decoupage)- oryginalne artystyczne pakowanie prezentów, tworzenie kompozycji okolicznościowych. - recykling- przetwarzanie surowców wtórnych (gazety, puszki, korki, kapsle, folie itp..) - upcykling -nauka twórczego przetwarzania i wykorzystywania produktów codziennego użytku w pracy twórczej .Tworzenie różnych wzorów dekoracyjnych i przenoszenie je na różne powierzchnie (kartonowe, drewniane, woskowe). - żywica epoksydowa- wykonywanie różnego rodzaju przedmiotów ( tac, spodków itp..) 3. Rozwój sprawności społecznej uczestników - trening i rozwój podstawowych umiejętności (pisania, czytania, liczenia, posługiwania się zegarkiem) - podtrzymanie aktywności społecznej uczestników. - przeglądanie stron internetowych w celu czerpania inspiracji. - zajęcia na powietrzu, ćwiczenie pamięci, gry planszowe, logiczne. 4. Trening ekonomiczny- umiejętność planowania i wydatkowania pieniędzy.