1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19

Płock – Kino Helios – 27.11.2024r.

     Mimo natłoku pracy spowodowanego, zbliżającymi się świętami,  dnia 27.11.2024r. znaleźliśmy chwilę na zorganizowanie seansu filmowego w kinie Helios z okazji zbliżających się Andrzejek. 

     Film „Listy do M. Pożegnania i powroty” wzbudził w nas dodatkowo świąteczną atmosferę. Historie poruszane w filmie wzruszały nas i bawiły pokazując nam, że w życiu może wszystko się zdarzyć, a my  powinniśmy wierzyć w to, co dla nas ważne i piękne.

     Po filmie udaliśmy się na pyszny obiad w pobliskiej zaprzyjaźnionej nam restauracji Gary Babci Krysi.

 

Spektakl „ Fantazja Polska” w Otrębusach

   To już trzecia edycja projektu Nieograniczeni, który udowadnia, że kultura może być dostępna dla każdego, niezależnie od okoliczności. W ramach tegorocznej edycji odbędą się 3 spektakle edukacyjne "Fantazja polska" – 22 listopada o godz. 10:00 i 12:30, oraz 27 listopada o godz. 12:30. Projekt Nieograniczeni to nie tylko wydarzenia artystyczne, ale przede wszystkim przestrzeń do integracji i inspiracji, tworząca nowe możliwości dla uczestników. Dnia 22 listopada 2024r. wybraliśmy się na przedstawienie zorganizowanie przez Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze w podwarszawskim Karolinie pt.  „Fantazja Polska”, to niezwykła podróż przez świat polskiej muzyki, tańca i kultury. Podczas spektaklu usłyszeliśmy w znakomitej interpretacji utwory Ogińskiego, Chopina i Wieniawskiego, przy akompaniamencie orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Poznajemy pięć polskich tańców narodowych – oberka, mazurka, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. Bohaterami tej teatralnej fantazji są dzieci, które podczas lekcji poznają polskie tańce narodowe, a przewodnikiem ich jest niezwykła nauczycielka i skrzypaczka - wirtuoz.

 Projekt dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu "Kultura Dostępna", Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach dotacji celowej na realizację projektu "Nieograniczeni", oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

   Dziękujemy serdecznie organizatorom za pamięć i zaproszenie. Spektakl ten długo pozostanie w naszej pamięci jako niezwykłe widowisko pełnej polskiej kultury i tradycji  w zjawiskowym wykonaniu.

 

AKTYWIZACJA ZAWODOWA - Maskotki świąteczne – realizacja zamówienia dla MCPS w Warszawie 2024r.

     Święta zbliżają się wielkimi krokami, pracownia krawiecka już otrzymała zamówienie wykonania świątecznych maskotek. Kolejny już raz pani Anna Kaszuba z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej zgłosiła się do nas z zamówieniem. W pracowni krawieckiej tym razem powstało 60 sztuk, świątecznie udekorowanych reniferów i słoników. Pod okiem instruktora pracowni krawieckiej uczestnicy cierpliwie i wytrwale mierzyli, wycinali, szyli oraz wypychali zabawki.

 

AKTYWIZACJA ZAWODOWA - Domki dla jeży - Realizacja zamówienia dla MCPS w Warszawie 2024r.

     Jeże są pod ochroną. W związku z usuwaniem liści z trawników dobrze jest zapewnić miejsce, gdzie jeże będą miały szansę przezimować w mieście. Domek dla jeża powinien być solidny, zabezpieczony przed śniegiem, mrozem i zwierzętami typu kuna, dzikie koty, psy. Z takim zamówieniem wystąpiła do nas Pani Alicja Pągowska z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej w Warszawie.  Warsztaty Terapii Zajęciowej przystąpiły do realizacji tego projektu – 40 domków dla jeży (domki przygotowane do własnoręcznego montażu dla uczniów szkół podstawowych). Uczestnicy z instruktorami dołożyli wszelkich starań, aby domki były komfortowym miejscem na zimowy sen dla naszych małych przyjaciół. Podczas pracy uczestnicy mogli ćwiczyć i rozwijać swoje kompetencje oraz umiejętności zawodowe. 

 

Aktywizacja zawodowa - Parawany – realizacja zamówienia dla Restauracji Gary Babci Krysi w Płocku 2024r.

     Parawany od lat stanowią nietuzinkową dekorację wnętrz. Pozwalają także w elegancki sposób podzielić pomieszczenie. Kolejnym zamówieniem jakie otrzymaliśmy i wykonaliśmy dla Restauracji Gary Babci Krysi w Płocku, były właśnie parawany wewnętrzne. Przy pracy uczestnicy kolejny raz mieli okazję dalej doskonalić swoje umiejętności zawodowe w pracowni prac technicznych. tj. (szlifowanie elementów mierzenie, docinanie na wymiar i inne).

 

Wycieczka - Teatr Komedia oraz Fabryka Czekolady „Wedel” w Warszawie 2024r.

     Dnia 29.10.2024r. Warsztaty Terapii Zajęciowej uczestniczyły w wycieczce do Warszawy. Nasza wizyta w stolicy rozpoczęła się spektaklem w Teatrze Komedia zatytułowanym „You can fail! Porażka show”. Głównym tematem całego show były porażka, wykluczenie, inność, niepełnosprawność. Wśród aktorów występujących na scenie były osoby niepełnosprawne. Widownia złożona w większości z młodzieży aktywnie uczestniczyła w przedstawieniu, obnażając swoje porażki życiowe.

     Po sztuce pojechaliśmy na szybki posiłek w McDonald, następnie zaś do najbardziej czekoladowego miejsca w Polsce – muzeum Fabryki Czekolady E. Wedel. Tutaj nasi podopieczni uczestniczyli w wirtualnym procesie produkcji tego smakołyku, poznali wszystkie etapy jego powstawania, począwszy od ziarna kakaowca aż do pakowania. Skacząc po wielkiej tabliczce czekolady usłyszeliśmy dźwięki towarzyszące jej łamaniu. Słuchając historii fabryki odpoczywaliśmy w strefie relaksu na „piankach” ptasiego mleczka. Ponadto degustowaliśmy różne rodzaje czekolady, obejrzeliśmy film o ludziach związanych z fabryką. Na koniec otrzymaliśmy słodkie upominki w postaci czekoladki o nowym aksamitnym smaku, który jeszcze nie pojawił się na sklepowych półkach. A dla najbliższych mogliśmy zakupić słodkie produkty Wedla w firmowym sklepie. Było to z pewnością najsłodsze muzeum, w jakim mieliśmy przyjemność być.

     Był to ciekawy i interesujący wyjazd, który dostarczył wszystkim wielu wrażeń angażujących wszystkie zmysły.

Jesienne ognisko nad jeziorem Bratoszewo 2024

     Dnia 24.10.2024r. odbyło się spotkanie integracyjne WTZ nad jeziorem Bratoszewo. Jesienna aura zgromadziła wszystkich przy ognisku, którego płomienie otuliły nas swoim ciepłem, tworząc miłą atmosferę. Zapach pieczonych kiełbasek unosi się w powietrzu, a nasz śpiew rozbrzmiewał po lesie, przywołując wspomnienia beztroskich lat. Świetną okazją do integracji okazały się również konkurencje sportowe, które zawsze budzą nutkę rywalizacji, ale też sprawiają każdemu radość.

     Pyszne jedzenie, dobre towarzystwo, jesienna sceneria i ciepło ogniska sprawiły, że na chwilę zapomnieliśmy o obowiązkach i mogliśmy w pełni oddać się celebrowaniu wspólnego czasu. 

Młyn na Skraju Lasu wycieczka integracyjna PŚDS i WTZ Gostyninie 2024r.

     W dniach 18 – 20 października 2024r, grupa uczestników i instruktorów z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych im. św. Brata Alberta w Gostyninie wraz z Powiatowym Środowiskowym Domem Samopomocy w Gostyninie udała się na wycieczkę do Młyna na Skraju Lasu w Starym Polichnie – Gospodarstwa Agroturystycznego. To urokliwe i malownicze miejsce, które położone jest w regionie lubuskim, 15 km na północ od Skwierzyny, na prawym brzegu Warty, przy szosie do Drezdenka. Zaraz po przyjeździe i po zakwaterowaniu udaliśmy się na pierwszy spacer po okolicy. Następnym punktem naszego pobytu były warsztaty medytacji, tj.  ćwiczenia koncentracji uwagi, uspokojenia umysłu i relaksu. W drugim dniu wszyscy z zapałem i energią wybraliśmy się do pobliskiego lasu na grzyby, które w szybkim tempie zapełniły nasze kosze. Po tak miłym poranku wybraliśmy się do pobliskiego Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie zwiedzaliśmy miasto oraz smakowaliśmy tamtejszych specjałów. Miłą niespodzianką dla nas i naszych podopiecznych były warsztaty taneczne, które sprawiły nam przyjemność  i wprawiły w dobry nastrój.

     Młyn na Skraju Lasu, prowadzony przez p. Kasię urzekł nas wszystkich swoim klimatem i wystrojem. Miejsce to pozostanie na długo w naszych wspomnieniach, które zapisały się na kolejnych stronach historii Warsztatów.

 

Kiermasz Rozmaitości w Starej Betoniarni 2024

     5 października byliśmy na kiermaszu w Starej Betoniarni w Gostyninie. Mieliśmy okazję w tym dniu wystawić i zaprezentować swoje rękodzieło i prace uczestników. Największym zainteresowaniem cieszyły się stroiki jesienne oraz wiązanki na groby.

     Serdecznie pragniemy podziękować organizatorom za zaproszenie w tym wydarzeniu.

 

Integracja społeczna w Gostynińskich Pizzeriach 2024r.

     Obok zdobywania umiejętności i wiedzy w poszczególnych pracowniach, niezwykle ważna jest także integracja społeczna, dobra atmosfera i budowanie pozytywnych relacji. W dniu 04.10.2024r., korzystając z pięknej pogody, wyszliśmy do rodzimych pizzerii, by razem miło spędzić czas i oderwać się od codziennych obowiązków. Taki zastrzyk pozytywnej energii i emocji jest niezwykle ważny i każdemu potrzebny w codziennym funkcjonowaniu.