40 - lecie Konsekracji Kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Gostyninie

Administrator włącz .

     17 września 2018 roku na stałe zapisał się na kartach historii Kościoła NMP Matki Kocioła. To  w 1978 roku Kościół został konsekrowany. "Konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. Miejsce bowiem, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać Słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii, jest szczególnym obrazem Kościoła, Świątyni Boga, zbudowanej z żywych kamieni". W dniu 17 września 2018 roku Warsztaty Terapii Zajęciowej miały przyjemność wziąć udział w uroczystej mszy św. Koncelebrował Biskup Płocki Piotr Libera. Piękne kazanie skierowane do wiernych uwzniośliło uroczystość. Słowa Księdza Dziekana Ryszarda Kruszewskiego, który przybliżył historie powstania świątyni były jakże ważne w tym momencie. Podczas tamtych lat walka o wiarę, powstanie kościoła, następnie jej zburzenie było i jest zapisane w sercach ludzi na zawsze. Bardzo ważne znaczenie, ma fakt, iż uroczystość zbiegła się z uroczystościami 450 rocznicy śmierci patrona dzieci i młodzieży św. Stanisława Kostki. Św. Stanisław tak samo wierzył i wiedział, że jego miejscem  jest kościół. Konsekracja Kościoła w Gostyninie to pokazanie jak wiele znaczy, aby wierni wspólnie stawali do celu, którym było powstanie świątyni. Mimo trudnych czasów świątynia powstała. Przetrwała  wiele. Podczas mszy św. Warsztaty Terapii Zajęciowej złożyły dar w postaci ikony. Po uroczystej mszy św. posadzone zostały drzewa. To symbol z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W trakcie odśpiewano pieśń Barka. To ulubiona pieśń św. Jana Pawła II. Następnie odmówiono modlitwę. Pyszny tort zakończył tę jakże piękną uroczystość.

„Owocem ciszy jest modlitwa. Owocem modlitwy jest wiara. Owocem wiary jest miłość. Owocem miłości jest służba. Owocem służby jest pokój”. -  Św. Matka Teresa z Kalkuty

 

XI Gminne Dożynki Ekologiczne w Sokołowie

Administrator włącz .

     W dniu 9 września 2018 roku odbyły się XI Gminne Dożynki Ekologiczne w Sokołowie. Dożynki to Święto Plonów. To czas, kiedy w jesienny piękny, słoneczny dzień można celebrować to święto. To święto rolnicze w podziękowaniu za zbiory. Moment, kiedy docenia się prace ludzi. Ważne w dożynkach jest, aby nie zapominać właśnie o człowieku, który za pośrednictwem maszyn i zwierząt pracuje w gospodarstwie. W Sokołowie, uroczystość dożynkową rozpoczęła uroczysta Msza św. o godz. 12.00, następnie korowód z wieńcami wykonanymi z okazji święta. Przemówienia i delegacje różnych osób zapoczątkowały całą imprezę. Miały miejsce ciekawe i piękne występy muzyczne. Podczas tegorocznych  dożynek również  i my wzięliśmy udział. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowanym z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Rękodzieło świetnie włączyło się w krajobraz Dożynek. Nie zabrakło misiów, torebek, kosmetyczek, wieńcy, kwiatów, obrazów. Zawsze kolorowe, ręcznie wykonane przedmioty. Wkład ludzkiej pracy jest  bardziej doceniony i widoczny. Cieszy także to że możemy wystawić nasze prace. „Jest takie miejsce w nas, które nazywa się sercem, i można z niego czerpać do woli. Im więcej się z niego daje, tym więcej jest to dania”. Dużo serca i pasji wkładamy w nasze wyroby. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tegorocznych dożynkach.

Warsztaty kosmetyczne 04.07.2018

Administrator włącz .

     W dniu 4 lipca 2018 roku odbyły się warsztaty kosmetyczne. Dzięki uprzejmości pani Joli znów mogłyśmy poczuć się lepiej. Jednak kiedy możemy chwilę czasu poświęcić dla siebie okazuje się, że działa to jak lekarstwo na wszystko. „Być dobrym to umieć się zatrzymać ofiarowywać swój czas pozwolić odczuć ciepło. Obdarzyć życzliwym spojrzeniem radosnym uśmiechem i sprawiać by SERCE drugiego człowieka otwierało się jak kwiat w promieniach słońca”. Tak dzisiaj pani Jola ofiarowała nam swój czas i przekazała cenne wskazówki dotyczące makijażu oraz niespodzianką był manicure. Na pewno przydadzą nam się informacje dotyczące prawidłowego makijażu oraz dbania o cerę. Warsztaty dają szansę rozwoju i poznania nowych trendów w kosmetyce. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie. Czas spędziliśmy miło.

     Dziękujemy za możliwość poznania i wypróbowania nowych technik makijażu, które nam  się przydadzą.

Wycieczka do Krakowa, Łagiewnik, Wadowic i Wieliczki

Administrator włącz .

      W dniach 20, 21, 22 czerwca 2018 roku wybraliśmy się na trzydniową wycieczką do Krakowa. Po drodze zwiedziliśmy Łagiewniki, Wadowice i Wieliczkę. Sam nocleg był w Suchej Beskidzkiej – mieście bardzo przytulnym i uroczym. Sucha Beskidzka to miejsce, krętych ulic i pięknym krajobrazów. To także niesamowite pejzaże. Codziennie rano, kiedy wyruszaliśmy w trasę zwiedzania przejeżdżaliśmy przez nią i mogliśmy podziwiać tamtejsze  zachwycające dech urocze miejsca. Kolorowe, kwieciste i niezapomniane widoki pozostaną w naszej pamięci. Dzień pierwszy wycieczki to Łagiewniki.  Tam znajduje się przepiękne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Miłosierdzie jest tematem jakże ciekawym i poruszającym nawet najtwardsze serce. Kiedy weszliśmy do środka Sanktuarium można było podziwiać piękny ołtarz i oczywiście i obraz Jezu, ufam Tobie. Z nim związana jest postać s. Faustyny i objawień pana Jezusa, który prosił ją, aby namalowała ten obraz. „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: W imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie”. Takie słowa czytamy w ewangelii św. Marka. Świadczy o tym, że miłosierdzie jest wszechobecne a w sanktuarium nie brakuje elementów, które łącza się i dają niesamowity klimat. Po spacerze wokół Sanktuarium wyruszyliśmy na wieże widokową.  

     Wartym zauważenia jest Centrum Jana Pawła II.  To miejsce wyjątkowe. Znajdziemy wiele przedmiotów należących do św. Jana Pawła II oraz miejsc jak kaplice, w których całkowicie możemy oddać się kontemplacji. Jest sutanna z dnia zamachu na papieża oraz symboliczny grób. Było fantastycznym przeżyciem móc wejść do Centrum. Miesiąc czerwiec to czas adoracji serca Pana Jezusa. Czerwiec to także czas kultu wielu świętych np. św. Antoni z Padwy, któremu w centrum poświecono także miejsce. Święty Antoni to postać bardzo interesująca. Nakładał nacisk na ewangelię. Na uwagę zasługuje  nabożeństwo do św. Charbela. Do niego  modlą się ludzie o dar wstawiennictwa i uzdrowienia. Całości dodają urok relikwie świętego. Centrum Jana Pawła to spacer po  zakątkach naszej wiary. Podziwiamy piękne witraże, obrazy, kaplice. Tu świetnie pasują słowa „Nie lękajcie się”. Ważne, aby z odwagą, wiarą, nadzieją i miłością stąpać każdego dnia po ziemi i być miłosiernym bliźnim.   Św. Jan Paweł II :powiedział: „Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne... Tylko dziś jest twoje”. Dlatego  każdy dzień należy pięknie przeżyć i my tak uczyniliśmy.  Wyruszyliśmy w naszą podróż.

     Czwartek 21 czerwca był bardzo pięknym dniem. Było ciepło i słonecznie. Idealnie, aby zwiedzać Wawel. Kraków ma w sobie coś niepowtarzalnego. Przyciąga turystów z Polski i cudzoziemców. Wyjątkowość tego miasta sprawia, że nie chce się wracać. Już u podnóża Wawelu widać przejmujące widoki, monumentalne wieże. Wchodząc na Wawel jest niesamowicie. Wewnątrz komnaty, arrasy i podziemia są niesłychane. A dzwon Zygmunt  jest atrakcją olbrzymią. Pokonać te drewniane, kręte, wąskie schody to nie lada wyczyn. Móc zobaczyć widok na miasto z wieży jest niedoopiasnia. Został odlany w 1520 roku. Pierwszy raz dźwięk dzwonu usłyszano 13 lipca 1521 roku. Dzwon ufundował Zygmunt I Stary. W ten sposób stał się symbolem narodowym. Kraków zauracza. „Pasja i zadowolenie idą ze sobą w parze, a bez nich każde szczęście jest chwilowe, nie ma bowiem bodźca który by je podtrzymywał”. W ten oto sposób nasze poznanie Krakowa było spełnieniem marzeń dla niektórych uczestników wyprawy. Kiedy jesteśmy zadowoleni i robimy coś z pasją jesteśmy  niezmierni zadowoleni. Nasze zwiedzanie dało nam dużo szczęścia. Fakt, że mogliśmy zobaczyć te piękne miejsca jest naprawdę olbrzymi. Po powrocie czekała na nas w hotelu smaczna kolacja. Wadowice to kolejny punkt naszej wycieczki. Nie ma chyba osoby, która by nie słyszała o tym mieście. To tam przyszedł  na świat nasz ukochany papież Jan Paweł II. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1327 roku. Miasto jest bardzo ładne. Bazylika w Wadowicach zasługuje na uwagę. To w niej  w 1920 roku Karol Wojtyła przyjął chrzest. Przed bazyliką znajduje się pomnik rodaka. Mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego. Muzeum jest niedaleko bazyliki, w kamienicy, w której mieszkał Karol. Jest ona odremontowana i sercem Muzeum stało się 3 pokojowe mieszkanie rodziny Wojtyłów. Piękne pamiątki: zdjęcia, ubrania, sutanna dają klimat miejsca. W piątek po wyjeździe z Wadowic udaliśmy się do Wieliczki. A tam niesamowite atrakcje. Zwiedzanie kopalni soli. 135 metrów pod ziemią daje duże emocje. Ołtarz, poszczególne etapy zwiedzania  są niesamowite. Powoli dobiegł czas zwiedzania i trzeba było wrócić do domu.

     Cieszymy się z wyjazdu. Była to szansa, aby zobaczyć piękne i wartościowe miejsca naszej ojczyzny.

  

Uroczyste posadzenie drzewa Platan symbolu MMES 2018

Administrator włącz .

     W dniu 13 czerwca 2018 był dla nas szczególnym dniem. Posadziliśmy sadzonkę drzewa platan, którą otrzymaliśmy w ramach wyróżnienia Mazowiecka Marka Ekonomii Społecznej 2018. Drzewo jest symbolem życia. Często mijamy aleje pełne drzew, uważamy je za urokliwą część krajobrazu. Jest to także nieodzowny element naszej egzystencji. Dlatego też ta sadzonka drzewa jest symbolem naszej pracy, wkładu wnoszonego w istnienie WTZ. Tak jak drzewa dają szacunek i respekt tak i ta sadzonka i wyróżnienie, które otrzymaliśmy daje nam energii do działań. Nasza codzienna praca i obowiązki, które wypełniamy z pasją i oddaniem  nie idą na marne. Efekty zostały dostrzeżone i za to jesteśmy wdzięczni i zadowoleni. Na uroczystości obecny był pan starosta Tomasz Matuszewski, który wraz z panem Łukaszem Ciesielskim – kierownikiem WTZ oraz wszystkimi uczestnikami i pracownikami uroczyście posadziliśmy drzewo Platan Symbol Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej. Po uroczystym posadzeniu drzewka zasiedliśmy do smacznego grilla. Przy dobrej muzyce i miłej atmosferze spędziliśmy te chwile razem.  

     Dzień 13 czerwca to był bardzo radosny dzień. „Jeden dzień na raz – to wystarczy. Nie oglądaj się za siebie i nie martw się przeszłością, ponieważ jej już nie ma. I nie niepokój się o przyszłość, bo ta jeszcze nie nadeszła. Żyj teraźniejszością i rób to tak pięknie, by była warta wspominania”. Ten dzień też jest i będzie wart wspominania. Wszyscy przyczyniliśmy się do wyróżnienia. Które dodaje nam sił na kolejne dni i miesiące. Razem można wiele osiągnąć. Na długo pozostanie w naszej pamięci.

IV Mazowieckie Spotkania z Ekonomią Społecznej

Administrator włącz .

     W dniu 08.06.2018r. odbyły się IV Mazowieckie Spotkania z Ekonomią Społeczną w Centrum Handlowym Blue City w Warszawie. Podczas spotkań odbyła się konferencja i targi podmiotów ekonomii społecznej. Konferencję zaingurował wykład prof. Magdaleny Środy pt. „Etyczna gospodarka”. Następnie obejrzeliśmy film o podmiotach wyróżnionych Mazowiecką Marką Ekonomii Społecznej 2017 roku oraz wzięliśmy udział w panelu dyskusyjnym. Zostały wręczone wyróżnienia dla osób, firm oraz instytucji wspierających ekonomię społeczną na Mazowszu. Konferencję zakończył wykład Henryka Wujca pt. ”Ekonomia społeczna: wartości a rzeczywistość”. Równocześnie trwała prezentacja stoisk targowych, na których mogliśmy podziwiać rękodzieło, różne przedmioty użytkowe, wyroby gastronomiczne itp. wytworzone przez różne podmioty ekonomii społecznej. My również mieliśmy okazje zaprezentować swoje wyroby. Spotkanie to stanowiło przestrzeń do dyskusji, dzielenia się doświadczeniami i szukania inspiracji.

     Podczas trwania wydarzenia nastąpiło uroczyste wręczenie Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej 2018. Cieszymy się, że w tym roku zostaliśmy także odznaczeni wyróżnieniem i docenieni.

Fotorelacja z IV Mazowieckich Spotkań z Ekonomią Społeczną

 

Rozstrzygnięcie konkursu „Jestem bezpieczny” w Mocarzewie

Administrator włącz .

     Kolejny konkurs już za nami. Mieliśmy okazję wziąć udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Zespół Szkół  i Placówek Specjalnych w Mocarzewie. Była to VIII edycja Powiatowego Konkursu Plastycznego „Jestem bezpieczny” pod hasłem „Co zagraża naszemu zdrowiu i życiu”. Udział w konkursach rozwija kreatywność oraz samoocenę. Jednocześnie to okazja, aby nauczyć rywalizacji i współzawodnictwa. Wiadomo, że nie zawsze jest się wygranym. Ale próbować zawsze warto. Na początku przywitała nas dyrektor szkoły siostra Bernadetta Pogorzelska. Po odczytaniu wyników konkursu nasza uczestniczka Ania Godek otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy zwycięzcom z naszego powiatu. Następnie wszyscy razem zasiedliśmy do wspólnego poczęstunku. Nie zabrakło również innych atrakcji takich jaki przyszkolny plac zabaw, a dla chętnych hipoterapia – przejażdżka kucykiem. Kolorowe prace wykonane na papierze, malowane farbami, kredkami sprawiły nam radość. Pokazać to co najistotniejsze w niezakłamany sposób. Antropocentryzm widać od razu. Każda praca była autentyczna i niepowtarzalna. Udział w konkursie to wartościowa część całego procesu jakim jest aktywny udział w integracji społecznej.

     „Nie można żyć bez marzeń i bez radości. Oczekiwanie na szczęście jest motorem życia ludzkiego”. Więc pełni radości optymizmu, że mogliśmy wziąć udział w tym konkursie dodało nam siły i wiary we własne możliwości, aby dalej kontynuować nasze marzenia i przedsięwzięcia.

     Serdeczne dziękujemy Dyrekcji i Zespołowi Szkół  i Placówek Specjalnych w Mocarzewie za pamięć i za zaproszenie do udziału w konkursie.

Zabawa plenerowa „Poszukiwanie skarbu”

Administrator włącz .

     Dzięki zaproszeniu od naszych przyjaciół ze Środkowego Domu Samopomocy w miejscowości Czarne wzięliśmy udział w zabawie plenerowej. Na początku przywitała nas pani dyrektor. Dla każdego czekały przeróżne konkurencje, było kolorowo i radośnie. Atrakcje przebiegały w bardzo miłej atmosferze. Każdy wie, że słońce może wiele zdziałać. Ważne, aby wyjść z domu, pracy na świeże powietrze. Przebudzić się z zimowego snu i zacząć czerpać ciepłe słoneczne promienie. Zielone pąki drzew i kwiatów oraz ciepło dało nam energię. Cała zabawa była przygotowana na dworze. Nie zabrakło smacznego poczęstunku oraz dobrej muzyki. Wszyscy miło oraz sympatycznie spędziliśmy ten dzień wspólnie integrując się z innym uczestnikami podczas poszukiwania skarbów. Konkursy były twórcze i wspierały rozwój intelektualny. To uatrakcyjniło całe wydarzenie. Było to niezapomniane przeżycie. „Kwiaty nie zakwitną bez ciepła słońca. Ludzie nie mogą stać się ludźmi bez ciepła przyjaźni.” Phill Bosmans słusznie to zauważył.

     Bardzo dziękujemy za pamięć i zaproszenie oraz za tak wspaniałą zabawę połączoną z integracją społeczną.

Urodziny WTZ

Administrator włącz .

     1 czerwca 2018 roku był jednym z tych dni, kiedy mogliśmy wspólnie świętować. To rocznica powstania Warsztatów Terapii Zajęciowej. Liczne zabawy, przeciąganie liny, malowanie itp. sprawiło nam ogromną radość. Kolorowo i wesoło wokół nas. W tle muzyka oraz tańce. Wszystko to wywołało uśmiech na naszych twarzach. 18 lat to moment, aby zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, ile fantastycznych przedsięwzięć udało nam się osiągnąć dzięki WTZ. Tu każdy czuje się jak w rodzinie. A przecież rodzina daje siłę na kolejne jutro.  W myśl hasła „rób to, co kochasz” łatwiej żyć i spełniać marzenia. Piękne plakaty, które malowaliśmy, rysunki cieszyły oczy. Jednocześnie przeróżne konkursy zachęcały nas do kolejnych konkurencji. Urodziny Warsztatów Terapii Zajęciowej  są dobrym czasem na wspomnienia o dobrych i miłych chwilach. Gdzie wszyscy wspominaliśmy je zajadając  jubileuszowy tort. Po tak smacznym posiłku mogliśmy wspólnie tańczyć i świętować.

     „Życie (…) bardzo przypomina piosenkę. Na początku jest tajemnica, na końcu - potwierdzenie, ale to w środku kryją się wszystkie emocje, dla których cała sprawa staje się warta zachodu”. A u nas na urodzinach emocji nie brakowało. Urodziny stały się jedną długą piosenką. Wesoło, rytmicznie, kolorowo i pysznie. Przed nami kolejne wyzwania które z całych sił będziemy realizować. 

Warsztaty taneczne 24.05.2018

Administrator włącz .

     W dniu 24 maja 2018 wybraliśmy się do pani Eli Tomczak na warsztaty taneczne. Taniec to jedna z najzdrowszych i bardzo kreatywnych form spędzania czasu. Taniec dodaje energii. I tak było dzisiaj: tańczyliśmy walca oraz poznaliśmy kroki makareny. Poczuliśmy zastrzyk dobrej zabawy i radość. Dziękujemy za dzisiejszą lekcję i miło spędzony czas. Mamy nadzieję, że poznamy jeszcze nowe tańce i kolejne układy taneczne.

 

Warsztaty biblioteczne 23.05.2018

Administrator włącz .

     W dniu 23 maja 2018 roku wybraliśmy się kolejny raz na warsztaty biblioteczne do Biblioteki Pedagogicznej filia w Gostyninie. Dzisiejsze warsztaty były bardzo ciekawe, ponieważ mogliśmy sami stworzyć swoja książkę. Poznaliśmy także historię powstawanie pierwszych pisanych książek. A jak wiemy obecnie na rynku jest zatrzęsienie od ebooków i itp. Książka to niesamowita przygoda życia. Wciągasz się czytając kolejne perypetie ulubionych bohaterów czy czytasz opis fantastycznych miejsc: plaże, klify, rzeka i inne. Papirusy, pisanie na tabliczkach, zwojach to wszystko bardzo nas wciągnęło. Więc mogliśmy zapoznać się z historią książki. Pani Bożena Trojanowska kierownik Biblioteki w bardzo ciekawy i przystępny sposób poprowadziła dzisiejsze warsztaty. Dziękujemy za takie ciekawe zajęcia z niecierpliwością czekamy na kolejne. Warto zgodzić się ze słowami: „W książkach jest coś szczególnego. Książki przenikają nas do głębi(...) A żadna nie przychodzi samotnie, ale wprowadza imiona innych i jedna każe łaknąć drugiej”.