Edukacja konsumencka na WTZ

Administrator włącz .

     Obecnie jest zatrzęsienie mnóstwa produktów żywnościowych w sklepach. Można dostać odpowiednik danej rzeczy. Teraz rodzi się pytanie, na ile on jest tak samo dobry, jego skład i wartości odżywcze, jak nasz właściwy produkt? O tym i innych ciekawych kwestiach mogliśmy posłuchać na spotkaniu zorganizowanym w  dniu 21.02.2018 roku  z panią Joanną Zając z Powiatowej Stacji Epidemiologiczno – Sanitarnej w Gostyninie.

     Dowiedzieliśmy się, na co zwracać uwagę kupując produkt, co jest najważniejsze na opakowaniu. Często pisane małymi literkami. Ważne są składniki. Czy jest to produkt pełnowartościowy, czy może jesteśmy trochę oszukiwani.

     Nieraz mamy do czynienia z  absurdami spożywczymi. Często należy patrzeć na zawartość soli, cukrów i występujących słodzików. Nieraz jest napis produkt podobny, ale nie ten który chcemy. To też jest ważne, aby zauważyć. Podobnie wygląda sytuacja ze składnikami zawierającymi substancję E. Jak najmniej E albo wcale to lepszy wybór.  Ktoś powie najlepsze są świeże warzywa i owoce, ale zdarza się, że musimy kupić inne produkty żywnościowe.

     Ogromna część naszego  społeczeństwa robi zakupy automatycznie. Nie patrząc na etykiety. Czytanie etykiet na produktach żywnościowych zabiera odrobine czasu, ale na pewno jest przydatne. Wtedy wybierzemy najlepsze produkty. Będziemy cieszyć się zdrowiem. Czas spędzony na czytanie etykiet zwróci się na zakupach. Będą przemyślane i na pewno trafne.

Dziś prócz wykładu, mieliśmy także warsztaty poprowadzone przez panią Joannę. Mogliśmy sami odczytać etykiety z produktów żywnościowych.

Dziękujemy, za tę lekcję na pewno będzie przydatna na naszych zakupach.

Historia Jonasza w WTZ

Administrator włącz .

     W dniu 15 lutego 2018 gościliśmy na Warsztatach aktorów z przedstawieniem pt. „Jonasz”. Jonasz jest znaną postacią ze Starego Testamentu. Jest w nim Księga Jonasza, która opowiada o losach tego proroka. Historia życia Jonasza jest bardzo ciekawa. Bóg posłał Jonasza, aby niósł wiarę dla narodu izraelskiego. Miał udać się do Niniwy. Jednak prorok bał się tego miasta i wsiadł do statku płynącego w drugą stronę.  Jonasz wyznał dlaczego wsiadł na pokład i w wyniku tego wrzucili  go morza. Połknęła go wielka ryba, która po trzech dniach wyrzuciła na brzeg. Jonasz obudził się w Niniwie. Opowiedział wszystko co mu się zdarzyło i tak naród Niniwy nawrócił się. Pobyt Jonasza we wnętrzu ryby i jego uratowanie to symbol śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Tak, więc przedstawienie było idealnie wpasowane w obecny czas jaki obchodzimy w kalendarzu liturgicznym. W przystępny i humorystyczny sposób opowiedziana historia przybliżyła nam postać Jonasza. Imię Jonasz oznacza gołąb. Dzień patronalny obchodzi 21 września. Kiedy myślimy o Jonaszu na myśl przychodzi nasza droga do świętości. Czas Wielkiego Postu to moment na przemyślenia, podejmowanie wyzwań  zmianę naszego życia. Jonasz pokazuje, że nie można uciekać przed życiem, zaangażowaniem. Cieszymy się, że udało się nam zobaczyć historie Jonasza i móc poznać prawdę jaką pokazuje jego osoba.  

 

Bal karnawałowy w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Jana Pawła II w Gostyninie

Administrator włącz .

     Dzięki zaproszeniu pani Dyrektor Joanny Łosko ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Jana Pawła w Gostyninie w dniu 13.02.2018 wzięliśmy udział w balu karnawałowym. Bal rozpoczęła pani Dyrektor swoim przemówieniem. Następnie wszyscy wyruszyli na parkiet. Muzyka była wyśmienita, w trakcie zorganizowano różne zabawy i gry, do tego smaczny poczęstunek. Na balu wybrano podczas jednej z konkurencji najładniejsze przebranie karnawałowe. Wśród wyłonionych zwycięzców znaleźli się także Wojciech Wielgórski – Indianin oraz Piotr Zasada – przebrany za szejka. Jak wiadomo karnawał kończy się wraz z Ostatkami i  my pożegnaliśmy go tanecznym krokiem. Taniec to nieskrępowana ekspresja ruchów. Dzięki niemu możemy wyrazić swoje uczucia np. radość. Jesteśmy bardzo zadowoleni z balu, był okazją do spotkania się i miło spędzenia karnawałowego szaleństwa. Warto zgodzić się ze słowami: „Taniec jest poezją której częścią jest świat.” Nasza codzienność, kiedy ją wypełnimy muzyką jest o wiele przyjemniejsza i łatwiej i lepiej żyć. Jeszcze raz dziękujemy za pamięć i zaproszenie. Miło i radośnie spędziliśmy czas. 

 

Integracja społeczna uczestników WTZ

Administrator włącz .

     Rehabilitacja społeczna to ważny element terapii prowadzonej w naszej placówce. Mamy wtedy możliwość uczyć się i poznawać miejsca użyteczności publicznej np.: restauracje, cukiernie i tak jak w tym przypadku pizzerie. Z okazji Światowego Dnia Chorego wybraliśmy się do trzech naszych gostynińskich pizzerii. Była to możliwość oderwania się od codziennych obowiązków i miłego spędzenia czasu wspólnie razem.

 

Bal karnawałowy na WTZ 2018

Administrator włącz .

     Karnawał to taki szczególny czas, w którym każda chwila wypełniona jest kolorami, tańcem i radością. Organizowane są bale  i zabawy. Wszystko po to, aby zapomnieć o smutkach. Karnawał liczony jest od Święta Trzech Króli aż do Ostatków, po których następuje Środa Popielcowa. W dniu 08 lutego 2018 świętowaliśmy karnawał. Wszyscy przebrani w kolorowe, oryginalne stroje rozpoczęliśmy zabawę. Muzyka rozbrzmiewała z każdej strony. Stroje nasze były niemal z każdego zakątka naszej wyobraźni: księżniczki, lekarz, strażnik miejski, czerwony kapturek, Indianka itp. Maski wykonane z różnych materiałów. Jak to karnawał dozwolone wszystkie kolory i tworzywa: aksamit, jedwab, bawełna, szale, chusty, czapki, sukienki, spodnie i przeróżne inne atrakcyjne, kolorowe stroje. Przemiłą atmosferę dopełniły różne zabawy i konkursy: konkurencja taneczna, polegała na wykonaniu jak najlepiej tańców podanych przez prowadzącego, konkurencja z jajkiem, zjedzeniem jak najszybciej pączka w najkrótszym czasie, zabawa z krzesełkami, rozstrzygnięto konkurs na najładniejszą kartkę walentynkową oraz maskę. Wszystkie te zabawy, muzyka i smaczny poczęstunek przyprawiają o kolorowy zawrót głowy. Karnawał to przecież nieskończona zabawa. I my na balu mogliśmy dać porwać się muzyce. Ten pamiętny czas, w którym dominował  uśmiech i zabawa był ważnym elementem już w dawnych czasach. Nasz bal także zapisał się na kartach historii WTZ. Mogliśmy w bardzo miłej atmosferze spędzić czas, do tego dodać muzykę, konkursy i poczęstunek musimy stwierdzić, że było to dobre pożegnanie czasu karnawału. Podczas balu wybrany został Król – Piotr Zasada i Królowa balu – Monika Kołodziejczyk.

    Słowa Victora Hugo świetnie oddają atmosferę naszej radości: ” Śmiech jest jak słońce spędza zimę z twarzy ludzkiej”.  To prawda, pomimo mrozu za oknami w sercu trwała radość. Karnawał pozwala, aby odetchnąć od codzienności, zapomnieć o problemach, aby zmienić nastrój  już w Środę Popielcową. Wówczas nieco ucichnie muzyka i tańce, choć w sercu pozostanie radość i pamięć o balu. 

 

MCK seans filmowy pt. „Narzeczony na niby”

Administrator włącz .

     W dniu 6 lutego 2018 wybraliśmy się na film do kina pt. „Narzeczony na niby”. Mogliśmy zobaczyć perypetie głównej bohaterki i splot ciekawych okoliczności losu. Zdarzenia, które miały miejsce na filmie, w zabawny sposób pokazały perypetie bohaterów. Karina przeżywa rozterki związane z uczuciem do bliskiej osoby. Ta jednak jest frywolna i brak jej empatii, oddania. Nie można bawić się czyimś uczuciami. Stąd bohaterka  postanawia ukarać swojego chłopaka prosząc, aby przypadkowo spotkany  Szymon udawał go i stąd tytuł filmu. Dalsze wydarzenia pokazały, co niesie za sobą kłamstwo nawet, jakby się wydawało, w tak niewinnym kontekście.

Za to koniec filmu pokazał, że zwyciężyło prawdziwe, szczere uczucie. "Życie bez miłości nie ma sensu. Kto nie kochał, ten nigdy nie żył". Warto walczyć o prawdziwe uczucie, aby serce było szczęśliwe w pełni.

        Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy zobaczyć ten film i wraz z bohaterami przeżyć tę historię.  

Wręczenie nagrody za udział w konkursie pt.: „Człowiek w Ekonomii Społecznej” z MCPS

Administrator włącz .

     W dniu 30 stycznia 2018 roku mieliśmy przyjemność wzięcia udziału w wręczeniu nagród w konkursie fotograficznym pt.:  „Człowiek w Ekonomii Społecznej”. Do konkursu przystąpił pan Marcin Kotliński nasz instruktor – zajął I miejsce, na zdjęciu pojawiła się postać Marka Palewicza pt. „Radość  z pracy ”. Do konkursu przystąpiły także inne osoby. Warto wymienić:  II miejsce – zdobyło zdjęcie Magdaleny Bednarczyk ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych ,,Tęcza" z Warki  pt. „Boccia - sport, integracja, rehabilitacja”, III miejsce to zdjęcie Janusza Michalskiego z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żurominie pt. „Koleżanka Kasia haftuje w skupieniu”. Przyznano też wyróżnienie specjalne dla Fundacji „Też chcemy być” za pracę zbiorową pt. „Jesteśmy do siebie podobni” wykonaną przez: Annę Żuczkowską, Jacka Grodzkiego, Macieja Późniaka, Pawła Popowskiego, Dominika Grajbear i Mateusza Czarnockiego w ramach „Akademii Umiejętności”. Dyplomy oraz książki i albumy, wręczył Dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej – pan Artur Pozorka. 

     Konkursy są szansą, aby móc zaprezentować swoje umiejętności oraz pasje. Pasja to niezwykle szczególna wartość, którą warto w sobie wyrobić. Życie z pasją jest  o wiele przyjemniejsze. Tak uczynił nasz fotograf przedstawił Marka i jego usposobienie. Radość i energia uwidacznia się na fotografii. Podążać swoją ścieżką, czerpać radość z każdej chwili to cechuje między innymi człowieka cieszącego się z pracy. Dzielić się tym, co przynosi radość.

     Całej uroczystości przodował przyjemny nastrój. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w organizowanym konkursie. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów. 

Więcej informacji na stronie : http://es.mcps-efs.pl/artyku%C5%82/wr%C4%99czenie-nagr%C3%B3d-w-konkursie-fotograficznym-%E2%80%9Ecz%C5%82owiek-w-ekonomii-spo%C5%82ecznej%E2%80%9D

Warsztaty w Latino Caffe

Administrator włącz .

       W dniu 25 stycznia 2018 wybraliśmy się na warsztaty taneczne do pani Elżbiety Tomczak z Latino Caffe. Taniec wpływa na dobry nastrój i samopoczucie zwłaszcza w czasie karnawału. Na dzisiejszej lekcji tańczyliśmy walca oraz belgijkę. Dzięki temu możemy wyrazić swoje uczucia i poczuć się lepiej.

    Każda emocja jest dobra. Radość przenika i jesteśmy pełni eufonii, że mogliśmy uwolnić się od smutku. „Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia; jest samym życiem.” To prawda. Taniec to radość i przyjemna forma spędzania czasu.

     Nie musi być idealnie, ale jest autentycznie. Dlatego i my na dzisiejszej lekcji przy włączonej muzyce otrzymaliśmy energię i radość z tańca. Przez taniec możemy wytańczyć swoje marzenia i plany.

Z niecierpliwością czekamy na następną lekcję.

Bal karnawałowy w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czarnem

Administrator włącz .

     Karnawał to czas zabawy i kolorowych strojów zaczynający się zazwyczaj od święta przypadającego 6 stycznia tj. Trzech Króli i trwa do Środy Popielcowej. Niegdyś biesiadowano przy nakrytych stołach i wypełniano czas zabawą i tańcem. W sumie trwa to do dnia dzisiejszego. Szykując się na bal wybieramy strój, nieraz maskę, ciekawe przebranie i przy dobrej muzyce tańczymy, przeplatając to smacznościami.

     W dniu 24 stycznia wzięliśmy udział w  balu karnawałowym organizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Czarnem. Postawiliśmy na oryginalne i kolorowe stroje, więc przebraliśmy się i wyruszyliśmy w podróż karnawałową. Bawiliśmy się bardzo  dobrze. Czas minął szybko i w przyjemnej atmosferze.

     Czas karnawału to wspaniały moment, aby zapomnieć o smutkach, troskach i choć na chwilę poświęcić czas na zabawę i tańce, przecież warto w życiu trwać w radości.

     Niewiele potrzeba, aby zimowy styczeń zastąpić kolorowym  stylem Boolywood i tak było dzisiaj. Miłym akcentem  balu, obok wybornej muzyki i poczęstunku,  był wybór króla i królowej balu, którą została nasza podopieczna Marlenka.

     Serdecznie dziękujemy organizatorom za pamięć i zaproszenie. Ten bal zostanie na długo w  naszej pamięci i sercach.

 

Lekcja tańca w Latino Cafe

Administrator włącz .

     Każdy z nas potrzebuje chwili wytchnienia oderwania się od codziennej pracy. Muzyka pozwala na odpoczynek. Możemy choć na chwilę myślami uciec od rutyny i przenieść się w ciekawy świat. Za muzyką idzie taniec. To ruch, dynamika, mowa ciała. Pozwala na budowanie naszych mięśni, poprawę stylu i jakości życia, ale także dodaje energii i radości. Kiedy tańczymy jesteśmy zadowoleni. Taniec to alternatywa dla sportu. Uelastycznia nasze ciało.

     W dniu 04.01.2018 roku odbyły się kolejne warsztaty taneczne poprowadzone przez panią Elżbietę Tomczak z Latino Cafe. Tanecznym krokiem rozpoczęliśmy Nowy Rok. Taniec dodaje adrenaliny, w wyniku czego wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Już to mówi samo za siebie. Po dzisiejszej lekcji tańca jesteśmy zadowoleni. Rozpoczęliśmy od belgijki, a następnie tańczyliśmy walca. Walc to piękny i subtelny taniec. Wyrażamy przez niego swoje uczucia. Po tak żywiołowej lekcji z zapałem wróciliśmy na warsztaty.

     Dziękujemy pani Eli za dzisiejsze zajęcia. Czekamy na kolejne taneczne wyzwania. 

 

Świąteczne Kiermasze w Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Urzędzie Miasta Gostynina

Administrator włącz .

      W dniach 21.12.2017 oraz 22.12.2017 odbyły się nasze ostatnie w tym roku kiermasze bożonarodzeniowe. Święta Bożego Narodzenia cechuje  specyficzny klimat, różne dodatki, które sprawiają że wszystko dookoła wydaje się jakby bajkowe. Kolorowe stroiki, renifery, czy szopki zmienią oblicze mieszkania, pokoju czy domu. Wykonane ze świerku, czy sztucznych gałązek stroiki ale nadają niepowtarzalnego uroku. Tego typu rękodzieło dodaje znaczącej symboli dla nachodzących świąt. W modzie są liczne dekoracje, jedni przez drugich starają się zmienić wygląd wnętrza domu, aby przyciągnąć uwagę gości. I tym razem kiermasze były możliwością, aby nabyć różne dekoracje i ozdoby.

     Dziękujemy za odwiedzenie naszych kiermaszy i życzymy wszelkiego dobra na nadchodzące Święta.