Uroczyste posadzenie drzewa Platan symbolu MMES 2018

Administrator włącz .

     W dniu 13 czerwca 2018 był dla nas szczególnym dniem. Posadziliśmy sadzonkę drzewa platan, którą otrzymaliśmy w ramach wyróżnienia Mazowiecka Marka Ekonomii Społecznej 2018. Drzewo jest symbolem życia. Często mijamy aleje pełne drzew, uważamy je za urokliwą część krajobrazu. Jest to także nieodzowny element naszej egzystencji. Dlatego też ta sadzonka drzewa jest symbolem naszej pracy, wkładu wnoszonego w istnienie WTZ. Tak jak drzewa dają szacunek i respekt tak i ta sadzonka i wyróżnienie, które otrzymaliśmy daje nam energii do działań. Nasza codzienna praca i obowiązki, które wypełniamy z pasją i oddaniem  nie idą na marne. Efekty zostały dostrzeżone i za to jesteśmy wdzięczni i zadowoleni. Na uroczystości obecny był pan starosta Tomasz Matuszewski, który wraz z panem Łukaszem Ciesielskim – kierownikiem WTZ oraz wszystkimi uczestnikami i pracownikami uroczyście posadziliśmy drzewo Platan Symbol Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej. Po uroczystym posadzeniu drzewka zasiedliśmy do smacznego grilla. Przy dobrej muzyce i miłej atmosferze spędziliśmy te chwile razem.  

     Dzień 13 czerwca to był bardzo radosny dzień. „Jeden dzień na raz – to wystarczy. Nie oglądaj się za siebie i nie martw się przeszłością, ponieważ jej już nie ma. I nie niepokój się o przyszłość, bo ta jeszcze nie nadeszła. Żyj teraźniejszością i rób to tak pięknie, by była warta wspominania”. Ten dzień też jest i będzie wart wspominania. Wszyscy przyczyniliśmy się do wyróżnienia. Które dodaje nam sił na kolejne dni i miesiące. Razem można wiele osiągnąć. Na długo pozostanie w naszej pamięci.

IV Mazowieckie Spotkania z Ekonomią Społecznej

Administrator włącz .

     W dniu 08.06.2018r. odbyły się IV Mazowieckie Spotkania z Ekonomią Społeczną w Centrum Handlowym Blue City w Warszawie. Podczas spotkań odbyła się konferencja i targi podmiotów ekonomii społecznej. Konferencję zaingurował wykład prof. Magdaleny Środy pt. „Etyczna gospodarka”. Następnie obejrzeliśmy film o podmiotach wyróżnionych Mazowiecką Marką Ekonomii Społecznej 2017 roku oraz wzięliśmy udział w panelu dyskusyjnym. Zostały wręczone wyróżnienia dla osób, firm oraz instytucji wspierających ekonomię społeczną na Mazowszu. Konferencję zakończył wykład Henryka Wujca pt. ”Ekonomia społeczna: wartości a rzeczywistość”. Równocześnie trwała prezentacja stoisk targowych, na których mogliśmy podziwiać rękodzieło, różne przedmioty użytkowe, wyroby gastronomiczne itp. wytworzone przez różne podmioty ekonomii społecznej. My również mieliśmy okazje zaprezentować swoje wyroby. Spotkanie to stanowiło przestrzeń do dyskusji, dzielenia się doświadczeniami i szukania inspiracji.

     Podczas trwania wydarzenia nastąpiło uroczyste wręczenie Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej 2018. Cieszymy się, że w tym roku zostaliśmy także odznaczeni wyróżnieniem i docenieni.

Fotorelacja z IV Mazowieckich Spotkań z Ekonomią Społeczną

 

Rozstrzygnięcie konkursu „Jestem bezpieczny” w Mocarzewie

Administrator włącz .

     Kolejny konkurs już za nami. Mieliśmy okazję wziąć udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Zespół Szkół  i Placówek Specjalnych w Mocarzewie. Była to VIII edycja Powiatowego Konkursu Plastycznego „Jestem bezpieczny” pod hasłem „Co zagraża naszemu zdrowiu i życiu”. Udział w konkursach rozwija kreatywność oraz samoocenę. Jednocześnie to okazja, aby nauczyć rywalizacji i współzawodnictwa. Wiadomo, że nie zawsze jest się wygranym. Ale próbować zawsze warto. Na początku przywitała nas dyrektor szkoły siostra Bernadetta Pogorzelska. Po odczytaniu wyników konkursu nasza uczestniczka Ania Godek otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy zwycięzcom z naszego powiatu. Następnie wszyscy razem zasiedliśmy do wspólnego poczęstunku. Nie zabrakło również innych atrakcji takich jaki przyszkolny plac zabaw, a dla chętnych hipoterapia – przejażdżka kucykiem. Kolorowe prace wykonane na papierze, malowane farbami, kredkami sprawiły nam radość. Pokazać to co najistotniejsze w niezakłamany sposób. Antropocentryzm widać od razu. Każda praca była autentyczna i niepowtarzalna. Udział w konkursie to wartościowa część całego procesu jakim jest aktywny udział w integracji społecznej.

     „Nie można żyć bez marzeń i bez radości. Oczekiwanie na szczęście jest motorem życia ludzkiego”. Więc pełni radości optymizmu, że mogliśmy wziąć udział w tym konkursie dodało nam siły i wiary we własne możliwości, aby dalej kontynuować nasze marzenia i przedsięwzięcia.

     Serdeczne dziękujemy Dyrekcji i Zespołowi Szkół  i Placówek Specjalnych w Mocarzewie za pamięć i za zaproszenie do udziału w konkursie.

Zabawa plenerowa „Poszukiwanie skarbu”

Administrator włącz .

     Dzięki zaproszeniu od naszych przyjaciół ze Środkowego Domu Samopomocy w miejscowości Czarne wzięliśmy udział w zabawie plenerowej. Na początku przywitała nas pani dyrektor. Dla każdego czekały przeróżne konkurencje, było kolorowo i radośnie. Atrakcje przebiegały w bardzo miłej atmosferze. Każdy wie, że słońce może wiele zdziałać. Ważne, aby wyjść z domu, pracy na świeże powietrze. Przebudzić się z zimowego snu i zacząć czerpać ciepłe słoneczne promienie. Zielone pąki drzew i kwiatów oraz ciepło dało nam energię. Cała zabawa była przygotowana na dworze. Nie zabrakło smacznego poczęstunku oraz dobrej muzyki. Wszyscy miło oraz sympatycznie spędziliśmy ten dzień wspólnie integrując się z innym uczestnikami podczas poszukiwania skarbów. Konkursy były twórcze i wspierały rozwój intelektualny. To uatrakcyjniło całe wydarzenie. Było to niezapomniane przeżycie. „Kwiaty nie zakwitną bez ciepła słońca. Ludzie nie mogą stać się ludźmi bez ciepła przyjaźni.” Phill Bosmans słusznie to zauważył.

     Bardzo dziękujemy za pamięć i zaproszenie oraz za tak wspaniałą zabawę połączoną z integracją społeczną.

Urodziny WTZ

Administrator włącz .

     1 czerwca 2018 roku był jednym z tych dni, kiedy mogliśmy wspólnie świętować. To rocznica powstania Warsztatów Terapii Zajęciowej. Liczne zabawy, przeciąganie liny, malowanie itp. sprawiło nam ogromną radość. Kolorowo i wesoło wokół nas. W tle muzyka oraz tańce. Wszystko to wywołało uśmiech na naszych twarzach. 18 lat to moment, aby zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, ile fantastycznych przedsięwzięć udało nam się osiągnąć dzięki WTZ. Tu każdy czuje się jak w rodzinie. A przecież rodzina daje siłę na kolejne jutro.  W myśl hasła „rób to, co kochasz” łatwiej żyć i spełniać marzenia. Piękne plakaty, które malowaliśmy, rysunki cieszyły oczy. Jednocześnie przeróżne konkursy zachęcały nas do kolejnych konkurencji. Urodziny Warsztatów Terapii Zajęciowej  są dobrym czasem na wspomnienia o dobrych i miłych chwilach. Gdzie wszyscy wspominaliśmy je zajadając  jubileuszowy tort. Po tak smacznym posiłku mogliśmy wspólnie tańczyć i świętować.

     „Życie (…) bardzo przypomina piosenkę. Na początku jest tajemnica, na końcu - potwierdzenie, ale to w środku kryją się wszystkie emocje, dla których cała sprawa staje się warta zachodu”. A u nas na urodzinach emocji nie brakowało. Urodziny stały się jedną długą piosenką. Wesoło, rytmicznie, kolorowo i pysznie. Przed nami kolejne wyzwania które z całych sił będziemy realizować. 

Warsztaty taneczne 24.05.2018

Administrator włącz .

     W dniu 24 maja 2018 wybraliśmy się do pani Eli Tomczak na warsztaty taneczne. Taniec to jedna z najzdrowszych i bardzo kreatywnych form spędzania czasu. Taniec dodaje energii. I tak było dzisiaj: tańczyliśmy walca oraz poznaliśmy kroki makareny. Poczuliśmy zastrzyk dobrej zabawy i radość. Dziękujemy za dzisiejszą lekcję i miło spędzony czas. Mamy nadzieję, że poznamy jeszcze nowe tańce i kolejne układy taneczne.

 

Warsztaty biblioteczne 23.05.2018

Administrator włącz .

     W dniu 23 maja 2018 roku wybraliśmy się kolejny raz na warsztaty biblioteczne do Biblioteki Pedagogicznej filia w Gostyninie. Dzisiejsze warsztaty były bardzo ciekawe, ponieważ mogliśmy sami stworzyć swoja książkę. Poznaliśmy także historię powstawanie pierwszych pisanych książek. A jak wiemy obecnie na rynku jest zatrzęsienie od ebooków i itp. Książka to niesamowita przygoda życia. Wciągasz się czytając kolejne perypetie ulubionych bohaterów czy czytasz opis fantastycznych miejsc: plaże, klify, rzeka i inne. Papirusy, pisanie na tabliczkach, zwojach to wszystko bardzo nas wciągnęło. Więc mogliśmy zapoznać się z historią książki. Pani Bożena Trojanowska kierownik Biblioteki w bardzo ciekawy i przystępny sposób poprowadziła dzisiejsze warsztaty. Dziękujemy za takie ciekawe zajęcia z niecierpliwością czekamy na kolejne. Warto zgodzić się ze słowami: „W książkach jest coś szczególnego. Książki przenikają nas do głębi(...) A żadna nie przychodzi samotnie, ale wprowadza imiona innych i jedna każe łaknąć drugiej”.

V Wagonowa Spartakiada w Żurominie.

Administrator włącz .

     17 maja 2018 roku udaliśmy się na V Wagonową Spartakiadę do Żuromina.  To czas, aby sprawdzić swoje umiejętności. Sport pomaga w rozwijaniu sprawności fizycznej, buduje pewność siebie, daje szansę relaksu, odpoczynku, wzmocnienia. Dodajmy, że będąc na Spartakiadzie mogliśmy integrować się i wspólnie razem innymi  niepełnosprawnymi zmagać się w konkurencjach sportowych. Dwanaście placówek wzięło udział w tegorocznej Spartakiadzie. Każda grupa przystąpiła do zawodów. Zajęcia sportowe uczą dyscypliny , zaangażowania, walki fair play. Nie ma wygranych ani przegranych. Każdy ma jednakowe szanse, aby dotrzeć do sukcesu. Wzmacnia to poczucie własnej wartości. Ponadto fakt, iż mogliśmy razem spędzić czas i odwiedzić naszych znajomych również sprawił nam radość. Całą uroczystość otworzyło przemówienia przedstawicieli jednostek organizacyjnych oraz prezes Stowarzyszenia Wagon Inicjatyw.  Następnie przystąpiliśmy do sportowych wyzwań. Po licznych konkurencjach zjedliśmy pyszny obiad co dało nam  siłę by razem z instruktorami tańca wspólnie razem zatańczyć zumbę. Po tak dobrej zabawie i energicznej zabawie zostały wręczone medale i dyplomy.

     Bardzo dziękujemy organizatorom za pamięć i zaproszenie.  Z niecierpliwością czekamy na kolejne sportowe wyzwania.

 

Warsztaty kosmetyczne

Administrator włącz .

     Piękno otaczające nas powoduje, że i my sami pragniemy tego piękna. Kiedy jesteśmy np. ładnie uczesani, mamy makijaż czujemy się inaczej. Można zaryzykować stwierdzenie, że czujemy się inaczej. Pewność siebie, radość ducha daje nam siłę na nowy dzień. Warsztaty kosmetyczne to szansa, aby poczuć się inaczej. Nasz wizerunek dużo mówi o  naszej osobie. Jeżeli jesteśmy zadbani to i drugi człowiek to zauważy. Oczywiście nikt nie podważa faktu, że dusza człowieka jest najpiękniejsza. Prawdą jest, że najważniejsze w człowieku to jego tzw. serce, wartości i to jakim jest człowiekiem. Ale jeśli przy okazji nieco skorzystamy z np. warsztatów kosmetycznych poprawi nam to chociażby nastrój i wyuczy nowych umiejętności. A przecież warsztaty są po to, aby nauczyć się czegoś nowego. Na pewno warsztaty kosmetyczne dały komfort płynące z zewnętrzności i czystości. Przecież ład to porządek pewnej funkcjonalności. Pani Jolanta Śmiałkowska u której dzięki jej uprzejmości gościliśmy na dzisiejszym spotkaniu zapoznała nas z prawidłowym dbaniem o cerę. Odżywianie, używki, styl życia wpływają na wygląd naszej skóry. Pani Jolanta Śmiałkowska to szkoleniowiec, instruktor kosmetyczny z powołania. Musimy to potwierdzić. Ma w sobie pasję. Jest prelegentką na międzynarodowych targach kosmetycznych oraz jest także doradcą biznesowym w zakresie otwierania i rozwijania salonów kosmetycznych. Podczas dzisiejszych warsztatów pani Jola pokazała nam jak regulować prawidłowo brwi oraz jak wykonać makijaż dzienny. Wszystkie jej rady i wskazówki okazały się cenne i jakże istotne. „Najpiękniejsi ludzie (…) to ci, którzy znają smak porażki, poznali cierpienie, walkę, stratę, poznali swoją drogę na wyjście z otchłani. Ci ludzie, którzy mają wrażliwość i zrozumienie życia, które wypełniają je współczuciem, łagodnością i głęboką kochającą troską. Piękni ludzie nie biorą się z znikąd”.

     Dziękujemy pani Joli za tak ciekawe i praktyczne spotkanie.

Imieninowe chwile u pana Stanisława Augustyniaka

Administrator włącz .

     Imieniny to wyjątkowy czas. Przypominają o znajomych noszących to samo imię co my lub naszych  bliskich. Pamięć w sercu o bliskiej osobie, możliwość spędzenia z nią czasu w ten szczególny dzień to niezwykłe wydarzenie. Pan Stanisław to wieloletni przyjaciel Warsztatów. To człowiek pisany przez duże C. Niewielu jest ludzi, którzy mimo własnego rytmu dnia potrafią znaleźć chęci, czas i siły dla bliźniego. Zważmy na to, że patron, czyli św. Stanisław posiada jakże niezwykły życiorys, więc świadczy to o tym, że imię Stanisław jest naznaczone wysokim znaczeniem. W dniu 8 maja odwiedziliśmy pana Stanisława. Mieliśmy okazje wspólnie spędzić czas oraz zwiedzić jego wspaniałą galerię prac. Wspomnijmy, że jest to nasz lokalny rzeźbiarz, artysta. Jego kunszt artystyczny jest zadziwiający. Ile trzeba mieć umiejętności a wręcz daru, aby tworzyć z pasją takie unikalne rzeźby. Przy wspólnym celebrowaniu imienin mieliśmy możliwość porozmawiać i miło spędzić te radosne chwile. W tym momencie na myśl przychodzą słowa znanego pisarza Nicolasa Sparksa: „Każdego ranka otrzymujesz dwadzieścia cztery złote godziny. To jedna z niewielu rzeczy na świecie, które dostaje się za darmo. Za wszystkie pieniądze świata nie można kupić ani jednej dodatkowej godziny. Co zrobisz z bezcennym skarbem? Pamiętaj, że musisz go wykorzystać, bo dostajesz go tylko raz. Jeśli zmarnujesz te dwadzieścia cztery godziny, nic i nikt nie odda ci ich z powrotem”. To prawda, każde nasze 24 godziny to cenny dar. Od nas zależy jak je wykorzystamy. Życie jest o wiele przyjemniejsze, kiedy mamy bliskie osoby.

     Pan Stanisław Augustyniak jest dobrym i cenionym człowiekiem. Życzymy mu dużo zdrowia, radości, spełnienia życiowych planów i zamierzeń.

 

Wizyta w Aquaparku W Kutnie

Administrator włącz .

      W dniu 27 kwietnia 2018 wybraliśmy się do Aquaparku  w Kutnie. Była to świetna okazja, żeby odprężyć się i zrelaksować się. Piękna pogoda za oknem przypomniała nam, że nie tylko ćwiczenia na dworze, aerobik i spacery są ważnym elementem rehabilitacji, ale także hydroterapia.  Miło spędzony czas na basenie był odskocznią od codzienności. Czekamy na kolejny wyjazd.