III Powiatowe Dni Integracji

Administrator włącz .

     W tym roku III Powiatowe Dni Integracji przypadły 29 i 30 września. 29 września uroczystości odbyły się na Zamku gostynińskim. Tam występowali zaproszeni goście, również i my mogliśmy zaprezentować swoją placówkę WTZ. Początek rozpoczęło przemówienie Starosty. Głos zabrali przedstawiciele Fundacji Evangrlieslichen Jugend und Furssorewekes i wielu innych. Dodatkową atrakcją była prezentacja pojazdów i urządzeń. Prócz wystąpień przedstawicieli fundacji oraz ośrodków wspomagających niepełnosprawnych, również można było obejrzeć wystawę fotograficzną. Część, która odbyła się na  zamku zainagurowała ważne wydarzenie jakim są Dni Integracji. Otóż jest to doskonały czas na to,  aby całe społeczeństwo zapoznać z tą tematyką.

     30 września w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Mocarzewie o godz. 10.00 odprawiona została Msza św. Następnie na scenie przed szkołą miały miejsce różne występy: śpiewy i tańce. Wystąpiła nasza grupa taneczna z WTZ Gostynin. Również przygotowano na tą szczególną okazje inne atrakcje, chociażby pokaz hipoterapii – czy dogoterapii. Cały urok i moc terapeutyczna została świetnie zaprezentowana. Hipoterapia pomaga w rehabilitacji ruchowej, uaktywniają się mięśnie, także pomaga w pokonywaniu lęków, strachu. Kontakt ze zwierzęciem jest bardzo przydatny. I to widać np. w dogoterapia. Specjalny program  pomaga w poprawie koncentracji, ruchu, pamięci itp. Ciekawych i przydatnych informacji dowiedzieliśmy się podczas pokazu terapii z psem. Wspólne spędzanie czasu, poznawanie nowych doświadczeń, kreowanie swoich marzeń i wiele innych perspektyw stoi przed osobą niepełnoprawną, ale i pozostałą częścią społeczeństwa. Niektórzy twierdzą ze wszystko jest w jakimś celu. Nic dzieje się bez przyczyny. Święty Jan Paweł II powiedział: ”Nieważne co robisz, ważne kim jesteś”. Powiatowe Dni Integracji to doskonały moment, aby móc zintegrować się z całym społeczeństwem. Warto być otwartym dla każdego, kierować się dobrocią, miłością, zaufaniem i tolerancją. Wszyscy uczymy się żyć. Świadomość, że życie jest kruche powoduje, że warto z niego korzystać.

     Tegoroczne Powiatowe Dni Integracji zakończyła zabawa taneczna. Przy wyśmienitej muzyce wszyscy dobrze się bawili. Dopisała pogoda oraz dobre humory.